CIĄŻA

    

Właściwie zbilansowana dieta i profilaktyka w okresie ciąży to czynniki, które decydują o prawidłowym rozwoju płodu i przyszłym zdrowiu dziecka.


Jak wskazują badania przeprowadzone przez TNSOBOP, wiedza rodziców jest wciąż ograniczona. Dlatego eksperci, wspierający swoją wiedzą Ogólnopolski Program Edukacyjny "Zdrowie od pierwszych chwil", którego inicjatorem jest Żywiec Zdrój, zalecają stosowanie się do kilku podstawowych zasad zdrowego odżywiania się . Sposób odżywiania wpływa nie tylko na rozwój fizyczny maleństwa, ale również na jego rozwój umysłowy. -Prawidłowo skomponowana dieta, bez względu na wiek, jest istotnym elementem profilaktyki, która przeciwdziała codziennym dolegliwościom

Jedzenie za dwoje?

W dzisiejszych czasach to mit. Prawdą jest, że rozwijające się maleństwo w łonie matki potrzebuje odpowiedniej ilości kalorii, jednak nie obliguje kobiety do spożywania dużo większej liczby potraw. Energetyczne potrzeby w ciąży wzrastają zaledwie o około 300 kcal na dobę, a to odpowiednik tylko jednego, niewielkiego posiłku. Zbyt kaloryczna dieta może w przyszłości spowodować sporą nadwagę, która może być przeszkodą w prawidłowym przebiegu ciąży, a nawet utrudnić poród.

Liczy się jakość a nie ilość

O ile nie należy jeść dwa razy więcej, to z pewnością należy jeść dwa razy lepiej. Kluczowe staje się odpowiednie zestawianie składników odżywczych. Dostarczane w odpowiednich proporcjach zaowocują prawidłowym rozwojem dziecka. Jednym z najważniejszych jest białko, które stanowi podstawę wzrostu dziecka. Od czwartego miesiąca ciąży zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta do ok. 80-100 g dziennie. Dostarczają je głównie: mięso, ryby, jajka, mleko i jego przetwory, a także płatki owsiane, kukurydza, ryż, chleb gruboziarnisty, biała fasola, groch, soczewica, soja, ziemniaki, orzechy. Równie istotne w diecie kobiety ciężarnej są tłuszcze i węglowodany. Spożywanie tłuszczów powinno być ograniczone tak, by nie odkładała się zbędna tkanka tłuszczowa. Najlepiej sięgać zatem po chude mięso (wołowina, drób), ryby, chude mleko, jogurty, maślankę. Źródłem cennych węglowodanów – nie wywołujących problemów otyłości czy próchnicy, na które narażone są przyszłe mamy – są: chleb chrupki, żytni i graham. Dobrym zamiennikiem w zdrowej diecie dla ziemniaków można być ryż (przede wszystkim brązowy i dziki), stanowiący bogate źródło błonnika.

Ciąża a witaminy

Bardzo istotną rolę w żywieniu w okresie ciąży pełnią warzywa i owoce. Dostarczają dużej ilości witaminy C, karotenoidów, folianów, flawonoidów i błonnika. Antyoksydanty pochodzące z warzyw i owoców ułatwiają uniknięcie wystąpienia nadciśnienia podczas ciąży. Foliany odgrywają ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego rozwoju układu nerwowego u dziecka. Warzywa i owoce najlepiej jest spożywać na surowo, gdyż podczas gotowania tracą duże ilości witamin, zwłaszcza witaminy C. Ciąża w II i III trymestrze wymaga spożywania około 500 g warzyw w ciągu dnia.

Jak ważna jest woda w ciąży

W okresie ciąży rola spożywanych napojów jest niezmiernie istotna. Ciąża to nie jest nalepszy czas na zmianę nawyków żywieniowych, Najlepiej pragnienie ugasić szklanką wody źródlanej. Woda nie jest zaliczana do składników odżywczych, ale jako składnik tkanek i płynów ustrojowych organizmu stanowi 50-80% masy ciała. Zasoby wodne organizmu muszę być stale uzupełniane, gdyż organizm potrzebuje jej do pełnienia swoich podstawowych funkcji. Pełni funkcję ochronną dla mózgu, gałki ocznej, płodu, rdzenia kręgowego. W Polsce, w klimacie umiarkowanym, zalecane jest spożywanie 8-10 szklanek płynów (2-2,5l) na dobę. Odwodnienie organizmu może skutkować zaparciami, a długotrwały taki stan może prowadzić do zapalenia dróg moczowych, czy nawet kamicy nerkowej. Jednak lepiej ograniczyć kawę i czarną herbatę. Powodują one zwiększoną produkcje moczu co w rezultacie prowadzi do wydalania wody z organizmu.

Ważne 9 miesięcy. Terminowe żywienie w ciąży

W zrównoważonej diecie ważne jest również regularne spożywanie posiłków. Należy jeść o stałych porach, w odstępach około 3 godzin, czyli w naszych codziennym menu powinno być około 4-5 posiłków. Zagwarantuje to właściwą gospodarkę składnikami odżywczymi. Wejście w rutynę planowania posiłków zaowocuje w okresie karmienia piersią kiedy dobrze wyregulowany organizm, dostarczy odpowiednich składników odżywczych poprzez twoje mleko. Wszelkie nowinki w posiłkach wpływają na skład mleka produkowanego w twoim organizmie, wprowadzaj je po jednym i odczekaj kilka dni zanim organizm dziecka przywyknie do nowego składnika.
      


Ciąża objawy Zdrowa ciąża
www.fehn.pl/ciaza.html