• 16 kwietnia 2024

Choroba alkoholowa dotyczy niestety wielu Polaków. Alkoholizm jest uzależnieniem, które niszczy życie nie tylko osoby chorej, ale i jego najbliższego otoczenia, rodziny. Z drugiej strony chorobę tę ciężko jest rozpoznać w pierwszej jej fazie. Jak się objawia i dlaczego w tym przypadku nie warto czekać z terapią?

Choroba alkoholowa - charakterystyka

Niemal każdy człowiek sięga po alkohol. Na szczęście większość robi to w sposób umiarkowany. Jednak przyczynia się to do tworzenia klimatu, który sprzyja rozwojowi alkoholizmu. Definicja choroby alkoholowej jest trudna do skonstruowania. W początkowej fazie trudno alkoholizm rozpoznać. Osoby uzależnione maskują swoje objawy. Zaczyna się  niepozornie od kilku drinków czy piw pitych w towarzystwie dla rozluźnienia. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku. Bardzo trudno jest rozróżnić alkoholizm, a więc uzależnienie od alkoholu od upodobania do jego picia.

Przyjmuje się, że alkoholizm to każda forma picia alkoholu przekraczająca zwyczajowe stosowanie alkoholu, która wykracza poza normy społeczne obecne w danej wspólnocie i to niezależnie od czynników prowadzących do takich zachowań. Alkoholizm jest uzależnieniem psychicznym i fizycznym. Osoba uzależniona nie wie, kiedy powinna przestać pić, bo nie kontroluje swojego stanu. Alkoholizm to poważna choroba, ale im wcześniej się ją rozpozna i wdroży leczenie, tym większe są szanse, że dana osoba  wróci do normalnego życia.

Fazy choroby alkoholowej

Alkoholizm składa się z kilku faz, o czym niewiele osób wie. Pierwsza jest faza wstępna, w której alkohol uznawany jest za dobry sposób na rozluźnienie się czy odstresowanie. Druga jest faza ostrzegawcza, w której pije się więcej alkoholu. Pojawiają się luki w pamięci. Chory zaczyna pić w samotności, w ukryciu. Potem jest faza krytyczna, gdy alkohol staje się celem życia. Uzależniony nie radzi sobie z tym. Są wprawdzie okresy abstynencji, ale są one krótkie i wiążą się z fizycznymi objawami głodu alkoholowego. Ostatnia jest faza przewlekła, gdy alkoholik pije przez cały czas. Może wówczas dojść do jego śmierci na skutek wyczerpania organizmu.

Skuteczna terapia - im wcześniej, tym lepiej

Niestety panuje powszechne przekonanie, że leczenie choroby alkoholowej jest mało skuteczne. To oczywiście odbiera pacjentom i ich rodzinom całą nadzieję i wiarę w sens podejmowanych działań. Tymczasem nie jest to prawda. Skuteczność leczenia alkoholizmu jest tak samo wysoka, jak ma to miejsce w przypadku innych schorzeń przewlekłych.

Im wcześniej rozpocznie się terapię, tym oczywiście lepiej. Niestety wraz z upływem czasu nałóg się nasila, przechodzi w kolejne fazy, z których jest coraz trudniej jest wyjść. Osobę, która jest w pierwszej czy drugiej fazie alkoholizmu jest zresztą łatwiej namówić na leczenie niż tę, która znajduje się już w fazie trzeciej czy czwartej. Z drugiej strony w praktyce rozpoznanie alkoholizmu w jego początkowej fazie jest niezwykle trudne dla otoczenia i samego uzależnionego. Granica między rekreacyjnym spożywaniem alkoholu a uzależnieniem jest bardzo cienka.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top