• 19 kwietnia 2024

Specjalizacja dotycząca okulistyki znana jest nam już od czasów starożytnych. Choroby oczu i metody ich leczenia praktykowane były już przez samego Hipokratesa. Jeśli w grę wchodzi z kolei optometria, ta nauka jest zdecydowanie młodsza. W 1886 roku  termin ten jako pierwszy został opisany przez Landolta, a pierwsze szkoły optometrii zostały założone w latach 1850 - 1900 w Stanach Zjednoczonych. 

Optometria i optometrysta - co należy o tych terminach wiedzieć?

Optometria jest to nauka, a jednocześnie i odrębna specjalizacja optyki. Oficjalnie uznana została ona w Ameryce Północnej i Łacińskiej, w niektórych krajach Karaibów, w Wielkiej Bytanii, Irlnadii i Australii. Praktykowana jest ona także w Europie, między innymi w Hiszpani, w Niemczech i we Francji. Występuje ona w Azji, na Bliskim Wschodzie i w Rosji. Jeśli chodzi o Polskę, tutaj, między innymi w Krakowie optometrysta może przeprowadzić badanie funkcji widzenia pacjenta, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt diagnostyczny. Co pozwala on uzyskać? Dzięki niemu sprawdzimy między innymi ostrość widzenia, perymetrię, refraktometrię, oftalmometrię, biomikroskopię, tonometrię, czy stopień i rodzaj ametropii. Badanie diagnostyczne daje możliwość sprawdzenia widzenia obuocznego czy obecności astygmatyzmu. Optometrysta poprzez odpowiednie działania może sprawdzić objawy choroby narządu wzroku, czy też wybrać jak najlepszy środek korekcji i zalecenia odnośnie opieki. Podsumowując - optometrysta może udzielić pacjentowi niezbędnej pomocy medycznej w tym przy ostrych chorobach i uszkodzeniach związanych z narządem wzroku. 

Czym różni się optyk od optometrysty?

Kluczowe tutaj znaczenie ma rola optyka i optometrysty w świecie okulistyki. Czym te dwa zawody między sobą się różnią? Co może jeden, a czego nie może drugi? I optyk i optometrysta może dobrać pacjentowi konkretne okulary i soczewki kontaktowe. Optometrysta posiada jednak stosunkowo szerszą wiedzę, by móc wybrać jak najlepsze narzędzia do korekcji wzroku. Optyk zajmuje się jedynie kwestiami dotyczącymi doboru sprawdzonych rozwiązań optycznych, z kolei optometrysta ponadto przeprowadza diagnostykę komputerową, sprawdza stan rogówki, sozcewki czy też naczyń, a także i mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Jeśli widzimy problemy związane z odpowiednim widzeniem, najpierw warto wybrać się do optyka. Jeśli ten po serii możliwych do wykonania przez niego badań, nie widzi problemu danego stanu rzeczy, może zlecić wizytę u optometrysty. Specjalista taki musi doskonale znać fizjologię i choroby narządu wzroku, musi mieć wiedzę w temacie metod badania wzroku, doboru odpowiednich okularów korekcyjnych i soczewek. Taka osoba powinna także być uważna, dokładna i zawsze chłonna wiedzy, bowiem specjalizcja ta stale się rozwija i wciąż pojawiają się nowe tematy, których znajomość odgrywa kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju i odpowiedniego podejścia do pacjenta i jego problemów. Optometrysta nie zajmuje się konkretnie diagnozowaniem i korekcją wad wzroku, jak optyka, ale korygowaniem tych wad i jest to jego główne i nadrzędne  zadanie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top