• 21 kwietnia 2024

Unia Europejska zapewnia przedsiębiorcom działającym w krajach wspólnoty szereg narzędzi, które mają w praktyce wspomóc ich w prowadzeniu działalności, czy wręcz w rozpoczęciu swojego biznesu. Taki cel ma między innymi dofinansowanie dla firm jednoosobowych.

Różne programy dofinansowania

Większość funduszy jest celowych. Oznacza to, że są dostępne i zaprojektowane dla danej grupy przedsiębiorców, bądź można z nich skorzystać wyłącznie do finansowania pewnych działań i inwestycji. Fundusze COSME mają na przykład wspierać konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw. Program ma na celu poprawę dostępu MŚP do finansowania i rynków dzięki dwóm instrumentom finansowym (instrument gwarancji kredytowej i instrument kapitałowy na rzecz wzrostu). Programem zarządza EASME , Agencja Wykonawcza ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. MŚP kwalifikują się również do finansowania w ramach programu CEF, który finansuje projekty związane z energią, transportem i ICT.

Poprawa europejskich badań i innowacji

„Horyzont 2020” to natomiast największy program badań i innowacji w UE. Instrument „ Horyzont MŚP” jest skierowany do wysoce innowacyjnych MŚP, które mają ambicje rozwoju, niezależnie od tego, czy są to firmy zaawansowane technologicznie, napędzane badaniami, społeczne czy świadczące usługi. Mikro przedsiębiorstwa i średnie firmy mogą uzyskać do 2,5 mln EUR na finansowanie wsparcia i mentoringu dla przedsiębiorstw. Obszary programu „Horyzont 2020” są zarządzane za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. MŚP EASME.

Szukasz firmy która pomoże Ci uzyskać dofinansowanie dla Twojej jednoosobowej działalności ? Sprawdź ofertę specjalistów z a1europe.pl >>

Kto kwalifikuje się do finansowania?

Fundusze unijne są dostępne dla wszystkich typów firm dowolnej wielkości i sektora, w tym dla przedsiębiorców, start-upów, mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw oraz większych firm. Dostępna jest szeroka gama finansowania: pożyczki biznesowe, mikrofinansowanie, gwarancje i kapitał podwyższonego ryzyka. Każdego roku UE obsługuje ponad 200 000 przedsiębiorstw. Decyzja zapewnienie finansowania UE będą wykonane przez lokalne instytucje finansowe, takie jak banki, inwestorów wysokiego ryzyka lub prywatnych inwestorów. Dzięki wsparciu UE lokalne instytucje finansowe mogą zapewnić dodatkowe finansowanie dla przedsiębiorstw. Dokładne warunki finansowania - kwota, czas trwania, stopy procentowe i opłaty - są ustalane przez te instytucje finansowe. Na każdym etapie masz prawo uzyskać informacje zwrotne od instytucji kredytowych na temat ich decyzji kredytowej. Pomoże Ci to zrozumieć swoją sytuację finansową i zwiększyć szanse na uzyskanie finansowania w przyszłości. Należy jednak pamiętać, że choć pożyczki te i wsparcie są najczęściej bezzwrotne lub pozbawione odsetek, to muszą być odpowiednio spożytkowane. Oznacza to, że jeśli na przykład dane dofinansowanie zostało przyznane na przekształcenie firmy pod kątem oszczędności energetycznej, to nie możemy wydać tych pieniędzy na przykład na zakup samochodów. Przy rozliczeniu takiego dofinansowania, otrzymalibyśmy bowiem decyzję negatywną, a to oznaczałoby konieczność zwrotu wszystkich otrzymanych wcześniej pieniędzy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top