• 25 kwietnia 2024

​Oszczędzanie w tak niestabilnym okresie, jaki obserwujemy w ostatnich czasach, nabrało nowego znaczenia. Posiadanie oszczędności zapewnia poczucie bezpieczeństwa finansowego i umożliwia realizację wielu celów, planów i marzeń. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie klientów instrumentami bankowymi pozwalającymi gromadzić kapitał wciąż rośnie.

Banki i instytucje pozabankowe, wychodząc naprzeciw potrzebom tych, którzy chcą gromadzić i pomnażać kapitał, umożliwiają im m.in. założenie rachunku oszczędnościowego. Czym jest i jak działa konto oszczędnościowe? Spróbujmy ustalić najważniejsze fakty na ten temat.

Konto oszczędnościowe – szybko, prosto i wygodnie

Możliwość otworzenia rachunku oszczędnościowego stwarza swoim klientom zdecydowana większość instytucji finansowych. Zasady jego działania zazwyczaj są bardzo proste. Najczęściej konto oszczędnościowe jest przypisane do rachunku podstawowego klienta, dlatego sam proces jego założenia jest bardzo prosty i nie generuje żadnych trudności. Zakres formalności zostaje wówczas ograniczony do absolutnego minimum.

Choć mechanizm funkcjonowania rachunków oszczędnościowych w założeniu, jest bardzo zbliżony do działania lokat, okazuje się jednak zdecydowanie bardziej przyjazny klientowi. W przypadku konta oszczędnościowego jego właściciel przez cały czas może dowolnie zarządzać ulokowanymi na nim środkami, bez żadnych ograniczeń. W praktyce oznacza to, że może on wpłacać lub wypłacać dowolne sumy, nie ryzykując w ten sposób utraty zysku. To bardzo istotna różnica, bowiem w większości propozycji lokat przedwczesne podjęcie środków bardzo często oznacza utratę wypracowanych odsetek. Zazwyczaj nie jest też możliwe powiększenie kapitału umieszczonego na lokacie podczas jej trwania. Ta zasada często stanowi duże utrudnienie dla klienta, który na przykład zyskał dodatkowe środki i chciałby zacząć dzięki nim zarabiać. Konto oszczędnościowe w zakresie dysponowania kapitałem zapewnia zdecydowanie większą elastyczność, która sprawia, że gromadzenie oszczędności staje się po prostu łatwiejsze.

Oszczędzanie przez zarabianie

Wbrew niektórym opiniom oszczędzanie na koncie oszczędnościowym wcale nie jest mniej opłacalne niż założenie lokaty. Rzeczywiście, niekiedy proponowana wysokość oprocentowania bywa niższa, jednak nie brakuje też ofert rachunków oszczędnościowych, w których jest ona porównywalna. Oznacza to, że ulokowanie określonej sumy na koncie oszczędnościowym pozwala wypracować taki sam zysk jak zdeponowanie ich na lokacie, z tą różnicą, że korzystając z konta, można nią dysponować w dowolnym momencie i w dowolny sposób.

Aby posiadanie rachunku oszczędnościowego było rzeczywiście opłacalne, trzeba przeznaczyć nieco czasu na poszukiwanie korzystnej oferty. Okazuje się bowiem, że w propozycjach różnych instytucji warunki prowadzenia konta oszczędnościowego mogą się znacznie od siebie różnić. Warto więc przed podjęciem decyzji co do wyboru instytucji, której zamierza się powierzyć własny kapitał, przeprowadzić staranny research.

Opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego mogą być zróżnicowane w zależności od wybranej oferty. Niektóre konta, do których nie jest przypisana karta płatnicza, zwłaszcza w przypadku stałych klientów, są darmowe. W innych przypadkach opłaty te mogą być minimalne. Szukając atrakcyjnej oferty, warto zwrócić uwagę na to, ile miesięcznie kosztuje prowadzenie konta. W przypadku ulokowania na nim niewielkiej sumy może się bowiem okazać, że koszty będą porównywalne z zyskami, a to z całą pewnością nie ułatwi gromadzenia oszczędności.

Ciekawą propozycje stanowią oferty online, które charakteryzują się minimalnym zakresem formalności i bardzo uproszczoną procedurą założenia konta oszczędnościowego. Bardzo często też oferty dostępne w sieci wyróżniają się atrakcyjnymi warunkami, zdecydowanie bardziej przyjaznymi dla klienta (1).

  1. Czy warto zakładać konto oszczędnościowe?, (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe), data dostępu: 14.12.2021.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top