• 19 marca 2024

Chcesz kupić dom lub mieszkanie? Kupno domu, mieszkania czy innej nieruchomości bez notariusza jest niemożliwe. Upewnij się, że jesteś przygotowany do szybszego załatwienia formalności przed spotkaniem. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć przed wizytą u notariusza.

Co możemy przekazać notariuszowi?

Powodów do wizyty u notariusza może być wiele. Dużą część czynności notarialnych stanowią sprawy rodzinne. Wszyscy wiemy, że w kancelarii spisuje się testament i powierza przekazanie informacji zainteresowanym. Można tu zawrzeć umowę przedmałżeńską, zwaną również intercyzą. Notariusz może również potwierdzić autentyczność odpisów, kopii dokumentów, podpisów czy tożsamości.

Transakcje handlowe i zawieranie umów to kolejny obszar, który wymaga wsparcia notariusza. Kupno/sprzedaż lub przekazanie nieruchomości to najczęstszy rodzaj umowy, z którym prawie każdy miał do czynienia. Notariusz może również przygotować różnego rodzaju protokoły, odpisy i wyciągi dokumentów. Tutaj można również zakładać fundacje, spółki prawa handlowego i podobne organizacje.

Depozyt notarialny to przydatna usługa, z której niewiele osób zdaje sobie sprawę. Jest to sposób na zabezpieczenie się przed oszustwem podczas zawierania transakcji. Aby udowodnić, że dysponuje się odpowiednią kwotą, kupujący musi zdeponować w depozycie kwotę sprzedaży. Notariusz wypłaci sprzedającemu depozyt po spełnieniu warunków umowy.

Przygotowanie dokumentu notarialnego

Głównym zadaniem notariusza jest przygotowanie dokumentu notarialnego na podstawie informacji dostarczonych przez klientów. Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie dokumenty są wymagane do przeprowadzenia transakcji. Wiele kancelarii prawnych w tym kancelaria notarialna w Kielcach umożliwia obecnie przesłanie wymaganych dokumentów drogą elektroniczną. Jest to duże ułatwienie dla obu stron. Zazwyczaj przed spotkaniem notariusz wysyła przygotowany akt notarialny zarówno do sprzedającego, jak i kupującego. Dzięki temu można wcześniej powiadomić notariusza o wszelkich zmianach. Na tym etapie wystarczy pokazać notariuszowi kserokopie lub skany dokumentów. Oryginały należy przedstawić notariuszowi dopiero przy podpisywaniu umowy.

Dokument dla notariusza

Jakie dokumenty powinien otrzymać notariusz?

Notariusz musi mieć dostęp do odpowiednich dokumentów dotyczących stanu prawnego nieruchomości przy zawieraniu umowy kupna-sprzedaży. W przypadku zakupu nieruchomości przez dewelopera, dostarczy on notariuszowi wszystkie niezbędne dokumenty. Natomiast w przypadku zakupu na rynku wtórnym, najczęściej przez osobę prywatną lub firmę, notariusz musi mieć dostęp do wypisów z księgi wieczystej oraz wpisu do planu zagospodarowania przestrzennego. W tym przypadku wymagana jest umowa przedwstępna. Potrzebne będzie zaświadczenie z banku potwierdzające posiadanie wsparcia kredytowego na zakup mieszkania. W kancelarii notarialnej trzeba będzie przygotować dowody osobiste obu stron. Dzięki temu notariusz będzie mógł potwierdzić tożsamość uczestników. Zapraszamy do skorzystania z kancelarii notarialnej w Kielcach wchodząc na stronę https://notariusz-rusek.pl/

Odczytanie aktu notarialnego

Najważniejszym momentem spotkania z notariuszem będzie odczytanie przygotowanego wcześniej dekretu notarialnego. Należy zwrócić uwagę na treść dokumentu, aby nie popełnić błędów. Należy niezwłocznie zgłosić wszelkie błędy dotyczące danych osobowych czy numerów mieszkań. Odczytanie aktu notarialnego to czas dla zainteresowanych na zadanie dodatkowych pytań i uzyskanie wyjaśnień w niejasnych kwestiach. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej listę pytań, zwłaszcza jeśli pojawiają się jakieś wątpliwości. Należy również pamiętać o uiszczeniu opłat notarialnych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top