• 25 kwietnia 2024

​Zarówno kredyty gotówkowe, jak i hipoteczne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Decyduje o niej przede wszystkim możliwość pozyskania dodatkowych środków, która w wielu przypadkach jest jedynym sposobem na osiągnięcie zaplanowanych celów. Jednak wiele osób długo waha się przed złożeniem wniosku o przyznanie kredytu, zwłaszcza w ostatnim czasie. Sytuacja ta w dużej mierze wynika z niestabilności na rynku finansowym, która wiąże się z podnoszeniem stóp procentowych. Czy ten niepokój jest uzasadniony? Czy wysokość stóp procentowych faktycznie przekład się na koszty pożyczek? Przekonajmy się.

Kredyt gotówkowy i jego oprocentowanie

Każdy kredytobiorca doskonale wie o tym, że to, ile zapłaci ostatecznie za udzieloną mu pożyczkę, zależy od wysokości oprocentowania kredytu. To właśnie z tego powodu wysokość oprocentowania jest jednym z głównych czynników decydujących o atrakcyjności danej oferty. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że równie ważny jak wysokość oprocentowania jest jego rodzaj. Wybierając kredyt ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba liczyć się z tym, że zgodnie ze swoją nazwą będzie się ono zmieniać w trakcie obowiązywania umowy kredytowej. Oznacza to, że kredytobiorca może ostatecznie zapłacić za kredyt mniej lub więcej, niż wskazywały na to pierwotne wyliczenia. Wysokość oprocentowania w tym przypadku jest bowiem uzależniona od wysokości stóp procentowych. Na ich wysokość z kolei wpływa m.in. sytuacja gospodarcza kraju. Jeśli jest ona niestabilna, skutkuje to wzrostem inflacji.

Aby ją zahamować, Rada Polityki Pieniężnej decyduje się na podniesienie stóp procentowych. Podwyżka tego rodzaju może sięgać od połowy punktu procentowego aż do kilku punktów. Im wyższy wzrost stóp procentowych, tym wyższe oprocentowanie kredytów. Sytuacja ta jest o tyle niebezpieczna, że nikt nie jest w stanie zagwarantować klientowi, ile razy i o ile w ciągu trwania jego umowy kredytowej stopy procentowe zostaną podniesione. W praktyce oznacza to, że miesięczne raty jego kredytu mogą wzrosnąć nawet o połowę. To bardzo niebezpieczne zjawisko dla domowego budżetu, które może skutkować zachwianiem płynności finansowej i przyczynić się do trudności w spłacie zobowiązania.

Kredyty gotówkowe i hipoteczne – czy jest się czego bać?

Kredyty gotówkowe i hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem wiążą się z pewnym stopniem ryzyka. Trudno bowiem przewidzieć, jak będzie zmieniać się wysokość stóp procentowych, nawet przy uwzględnieniu najbardziej szczegółowych prognoz. Decydując się na ten rodzaj oprocentowania, trzeba mieć tego świadomość. Istnieje bowiem możliwość, że kredyt okaże się tańszy, niż wskazywały na to pierwotne wyliczenia, ale może też być dużo droższy, a to oznacza ewentualne trudności w spłacie zadłużenia.

Dużo bezpieczniejsze pod względem kosztów są kredyty ze stałym oprocentowaniem. Pomimo tego, że ich koszt również wzrasta w wyniku podnoszenie stóp procentowych, klient przed podpisaniem umowy wie, ile dokładnie zapłaci za udzieloną mu pożyczkę, otrzymując pewność, że koszt kredytu nie zmieni się przez cały okres obowiązywania umowy. Sytuacja ta daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Wysokość każdej kolejnej raty kredytu jest bowiem taka sama i nie ma tu mowy o żadnych przykrych niespodziankach. I chociaż kredyty ze stałym oprocentowaniem zazwyczaj są nieco droższe od kredytów ze zmiennym oprocentowaniem, w wielu wypadkach okazują się zdecydowanie korzystniejsze dla kredytobiorcy. Warto więc dobrze przemyśleć swoją decyzję co do wyboru rodzaju oprocentowania kredytu jeszcze przed podpisaniem umowy.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/177449,kredyty,zmiana-stop-procentowych---kiedy--dlaczego-i-co-to-oznacza,1,1

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top