• 21 kwietnia 2024


Większości ludzi złoto kojarzy się z monetami lub sztabkami. Te pierwsze stały się symbolem bogactwa i są często kradzione w filmach akcji. Czy naprawdę wiesz, ile warta jest sztabka złota? A może to tylko fantazja? My znamy odpowiedź!

Ile naprawdę kosztuje złoto?

O wartości sztabki złota decyduje jej cena i ilość wyprodukowanego z niej złota. Na cenę złota na giełdzie wpływa wiele różnych czynników. Dzieje się tak dlatego, że złoto jest obecnie oficjalnie traktowane jak inne towary.

Obecna cena 1 uncji (czyli 31,1 grama) tego metalu szlachetnego wynosi około 1250 dolarów. Wartość ta zmienia się na przestrzeni lat, wahając się od 1050 do 1780 dolarów. Należy również pamiętać, że kurs wymiany PLN/USD może mieć znaczący wpływ na ostateczną cenę dla polskich inwestorów. 

Dowiedz się więcej na: https://zlote-sztabki.pl

sztabka

Ile są warte sztabki złota?

Wiedząc, ile warte jest złoto, warto dowiedzieć się, jakie rozmiary sztabek złota są dostępne. Istnieje wiele rozmiarów sztabek złota. Najpopularniejsza to 400 uncji, czyli 12,44 kg. Jest ona używana do rozliczeń międzybankowych. Takie sztabki nie są jednak wykorzystywane do codziennych celów inwestycyjnych przez osoby prywatne - nawet jeśli kosztowałyby ponad 1,8 miliona złotych. Bardziej powszechne są sztabki o mniejszej wadze, np. 50, 100, 250 lub 500 g. Według aktualnego kursu walutowego te ostatnie kosztują około 150 tysięcy złotych.

Warto zaznaczyć, że większe sztabki złota nie zawsze oznaczają lepsze. Łatwiej je podrobić, np. wtapiając w nie kawałki wolframu, trudniej będzie znaleźć nabywcę na sztabkę o wadze 400 uncji.

Ile można zarobić na sztabkach złota inwestycyjnego?

Jak wspomniano w pierwszym akapicie, cena złota zmienia się codziennie w zależności od sytuacji na giełdzie. Każdy, kto chce zarabiać na inwestowaniu w złoto, musi być świadomy jego dużej zmienności. Najlepiej ilustruje to fakt, że w ciągu ostatnich pięciu lat cena sztabki złota tej samej wielkości wahała się o około 70%. Nawet w przypadku sztabki o wadze 1 uncji różnica wynosiła ponad 2500 polskich lirów (przy tym samym kursie USD/PLN). Ważne jest, aby wybrać odpowiedni moment na zakup lub sprzedaż złota.

Można dostać dużo sztabek złota lub niewiele. Najmniejsze sztabki o wadze jednej uncji można kupić za około 5000 PLN. Natomiast największe sztabki mogą kosztować nawet kilka milionów złotych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top