• 30 maja 2024

Google AdWords z miesiąca na miesiąc zyskuje coraz większą popularność. Czego byśmy nie wpisali w okienku wyszukiwarki, automatycznie pojawi nam się kilkanaście reklam, które mają przyciągnąć naszą uwagę i zachęcić do kliknięcia. – Kto wie? Może wejdzie i coś kupi – pomyślał reklamodawca. Wiadomo, że po wpisaniu frazy „łódź podwodna” oprócz wyniku z Wikipedii i innych powiązanych z tematem, nie wyświetli się żadna reklama, natomiast przy setkach tysięcy pozostałych produktów, zostanie nimi zapełnione każde wolne miejsce na stronie. Sam tekst czasami nie wystarczy, dlatego warto przyjrzeć się banerom graficznym.

Rozważając różne strategie promocyjne, nie można pominąć kluczowego znaczenia optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, czyli SEO. Jednym z najważniejszych elementów tej strategii jest lokalizacja, szczególnie jeśli prowadzisz lokalny biznes. Dla firm z Krakowa istotne będzie więc pozycjonowanie Kraków. Praca z doświadczoną agencją SEO może przynieść znaczne korzyści, zwłaszcza że konkurencja w internecie jest niezwykle intensywna. Nie zapominaj jednak, że kampania AdWords i SEO to tylko dwa z wielu narzędzi marketingowych, które powinny być wykorzystane w ramach kompleksowej strategii promocyjnej. Każda firma powinna dostosować swoje działania do własnych potrzeb i możliwości, zawsze zwracając uwagę na najnowsze trendy i zmieniające się preferencje odbiorców. Bez względu na to, jak atrakcyjny jest Twój produkt lub usługa, efektywne strategie marketingowe są kluczem do zwiększenia swojej widoczności i przyciągnięcia więcej klientów.

Z pomocą lub samodzielnie

Wśród pięciu najbardziej pomijanych w AdWords możliwości jest Display Ad Builder. Narzędzie do tworzenia reklam graficznych pozwala później wyświetlać je w witrynach partnerskich Google (jest ich ponad 2 miliony), aplikacjach, Gmailu, a nawet popularnym serwisie YouTube. Już po pierwszych dwóch latach od uruchomienia korzystało z niego ponad 40 tysięcy reklamodawców. Aktualnie amerykański potentat nie podaje statystyk na ten temat. Program oferuje dostosowanie czcionek, tła i obrazów w setkach szablonów, a na podstawie reklamy tekstowej sam generuje przykładowe propozycje. Nie oznacza to, że przy projekcie musimy korzystać  wyłącznie z niego. Utworzenie reklamy graficznej nie jest skomplikowane. Poniżej przedstawiamy przykład, który naszemu specjaliście zajął 5 minut, dlatego można śmiało założyć, że osoba bez doświadczenia poświęci na to nie dłużej niż pół godziny. Po prawej umieściliśmy propozycję wygenerowaną przez Display Ad Buildera.

Oczywiście przestrzegamy przed korzystaniem z „Painta”, ponieważ nawet wysokie umiejętności wykonawcy nie zawsze ustrzegą przed defektami. Przejdźmy do przykładu i tego, co się na nim znajduje. Obowiązkowo musimy umieścić nazwę i logo firmy, następnie call to action – w tym przypadku „Zobacz więcej”, kolejno istotny komunikat („Mistrzowska oferta pozycjonowania”), dotyczący możliwych korzyści osiąganych przez odbiorcę, informacja o promocjach i czasami cena, która odnosi się do konkretnej usługi.

Skuteczność

Reklama znana już starożytnym zawsze miała na celu promocję i sprzedaż. Wynalezione ponad 3000 lat p.n.e. koło, jako nowy i zmieniający bieg historii produkt, mógłby być dla cywilizacji Sumerów ciekawym przykładem do pomiaru skuteczności reklamy. Biorąc pod uwagę fakt, że od powstania komputera nie  minęło jeszcze nawet 100 lat, my zanalizujemy ten przypadek przenosząc go w naszą rzeczywistość. Sumerowie, jako pionierzy w produkcji koła nie byli w stanie zapobiec powstawaniu podobnych wynalazków. Załóżmy, że korzystają z narzędzi pomiarowych Google. Co ich interesuje? Przede wszystkim względny wskaźnik CTR. Pozwoliłby określić, jak reklama ich koła wypada na tle reklam stosowanych przez Egipcjan czy Europejczyków. Jeżeli reklama wyświetli się 1000 razy i kliknie w nią 10 użytkowników, CTR wyniesie 0,1. Przypuśćmy, że egipskie i europejskie kampanie posiadały CTR na poziomie 0,05. W tym wypadku dzielimy 0,1 przez 0,05 – nasz względny CTR wynosi 2x, czyli prezentujemy się lepiej od konkurencji. Nie zawsze wariant będzie tak optymistyczny. W przypadku przewagi innych reklamodawców musimy pomyśleć nad wprowadzeniem zmian i wychwyceniem błędów w naszych banerach. Zmiana treści i designu może pomóc, ale to systematycznie sprawdzana kampania podpowie nam, czego tak naprawdę oczekują klienci.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top