• 25 kwietnia 2024

​Wbrew obiegowej opinii pożyczka hipoteczna nie jest wcale tym samym, co kredyt hipoteczny. Na czym polega jej specyfika, jak działa i kto może ją dostać? Podpowiadamy.

Pożyczka gotówkowa to nowoczesny produkt finansowy, który umożliwia pozyskanie środków finansowych (nawet do kilkuset tysięcy złotych) na dowolny cel. Niedroga i wygodna w spłacie stanowi wartą przemyślenia alternatywę dla droższych pożyczek gotówkowych. Jak działa pożyczka hipoteczna i kto może po nią sięgnąć?

Jak działa pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa zabezpieczona hipoteką — ograniczonym prawem rzeczowym ustanawianym na nieruchomości. Jeśli pożyczkobiorca nie będzie terminowo spłacał rat, dzięki zabezpieczeniu w postaci hipoteki pożyczkodawca będzie mógł dochodzić swoich roszczeń skuteczniej, przed innymi wierzycielami. Taka konstrukcja chroni więc interesy instytucji finansowej, umożliwiając maksymalne obniżenie kosztów pożyczenia pieniędzy. Maksymalne kwoty pożyczki hipotecznej zależą od zdolności kredytowej wnioskującego oraz wartości nieruchomości i mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. Spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 25 lat.

Kto może dostać pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną może otrzymać osoba pełnoletnia, dysponująca pełną zdolnością do czynności prawnych, dowodem osobistym, numerem PESEL oraz wymaganą przez pożyczkodawcę zdolnością do spłaty. Ze względu na fakt, że pożyczka hipoteczna wymaga zabezpieczenia nieruchomości hipoteką, przyszły pożyczkobiorca musi także posiadać nieruchomość. Każda z instytucji finansowych wskazuje preferowane jej rodzaje. W większości przypadków zabezpieczeniem spłaty mogą być jedynie nieruchomości mieszkalne, rzadziej także komercyjne czy gruntowe.

Pożyczka hipoteczna, co warto sprawdzić, zanim złożysz wniosek?

Pożyczki hipoteczne to popularne produkty finansowe dostępne w wielu bankach i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Aby znaleźć tę, która przyniesie wymierne korzyści i nie obciąży nadmiernie portfela, przed złożeniem wniosku pożyczkowego porównaj dostępne na rynku oferty. Analizując parametry, zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • dostępne kwoty. Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, szukając najlepszej pożyczki hipotecznej, powinno być wyselekcjonowanie instytucji finansowych, które pożyczą Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz. Pamiętaj jednak, że kwota pożyczki jest zależna nie tylko od wskazanych przez pożyczkodawcę limitów, ale również od wartości nieruchomości. Większość banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych pożyczy nie więcej niż 50-70% jej wartości;
  • preferowany przez pożyczkodawcę rodzaj zabezpieczenia. Jeśli dysponujesz nieruchomością mieszkalną w atrakcyjnej lokalizacji, możesz być niemal pewien, że będzie stanowić idealny sposób zabezpieczenia spłaty. Jeśli jednak jesteś właścicielem nieruchomości komercyjnej, gruntowej lub innej, koniecznie upewnij się, że pożyczkodawca ją zaakceptuje;
  • Dobra pożyczka hipoteczna nie może być droga. Kolejnym krokiem do znalezienia tej jedynej powinna być więc analiza kosztów. Te warto jednak postrzegać nie przez pryzmat oprocentowania, lecz RRSO — rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To właśnie RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i precyzyjnie ilustruje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczkę;
  • dodatkowe udogodnienia dla pożyczkobiorców. Możliwość spłaty pierwszej raty nawet za 60 dni czy możliwość obniżenia oprocentowania m.in. za regularny wpływ wynagrodzenia na konto to dodatkowe udogodnienia, które zwiększa atrakcyjną pożyczki. Choć nie powinny być najważniejszym kryterium wyboru, będą z pewnością miłym dodatkiem do niskiego RRSO.

Szyta na miarę pożyczka hipoteczna to świetny sposób na pozyskanie nawet kilkuset tysięcy złotych. Wybrana w przemyślany, rozsądny sposób, pozwoli Ci realizować plany i cele, nie obciążając przy tym portfela.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/7607328,pozyczki-hipoteczne,pozyczka-hipoteczna---sprawdz--jak-wziac-pozyczki-hipoteczne,1,1

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top