• 21 kwietnia 2024

Lista zadań przedstawiciela handlowego jest długa. Są one odpowiedzialne i wymagają posiadania predyspozycji do pracy na tym stanowisku. W osiągnięcie sukcesu trzeba włożyć dużo wysiłku, wynagradzają go jednak zarobki przedstawiciela handlowego. Jak w rzeczywistości wygląda praca w zawodzie?

Zakres obowiązków handlowca

Możliwość rozwoju zawodowego, elastyczność i wysokie zarobki - to sprawia, że przedsiębiorcy oferujący pracę handlowca w Warszawie nie narzekają na brak chętnych. To wymarzone stanowisko dla osób samodzielnych i komunikatywnych, które świetnie radzą sobie ze stresem, planowaniem i realizacją działań. 

Wśród zadań przedstawiciela handlowego można wymienić: 

  • organizowanie własnej pracy, 
  • badanie potrzeb i oczekiwań oraz zachowań klientów, 
  • prowadzenie działań marketingowych oraz negocjacji, 
  • przygotowywanie ofert handlowych, 
  • przygotowywanie i zawieranie umów, 
  • prowadzenie dokumentacji.

Osoba zatrudniona na tym stanowisku może być również odpowiedzialna za zamawianie, przyjmowanie i dystrybucję towarów, zajmowanie się reklamacjami, kierowanie podległym zespołem, współpracę z innymi działami, kontrolę jakości pracy pozostałych pracowników oraz sprawdzanie poprawności dokumentacji i wykorzystywanych procedur. 

Przedstawiciel handlowy: zarobki

Wynagrodzenie handlowca zależy od wielu czynników, m.in. jego doświadczenia zawodowego, wykształcenia czy wielkości i lokalizacji firmy, w której pracuje. Zazwyczaj sporą część jego pensji stanowią zmienne prowizje od sprzedaży. 

Jak podaje serwis Wynagrodzenia.pl, w przypadku początkującego przedstawiciela handlowego zarobki rynkowe wynoszą od 3500 zł brutto do 5250 zł brutto, a ich mediana to 4230 zł brutto. 25% osób na tym stanowisku zarabia mniej, a 25% - więcej niż wynosi pensja rynkowa.

Posiadający pewne doświadczenie handlowiec może liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie. Mediana zarobków to 5150 zł brutto, a 50% osób zatrudnionych na tym stanowisku otrzymuje pensję w wysokości od 4200 zł brutto do 6670 zł brutto.

Jeszcze więcej zarabia przedstawiciel handlowy będący starszym specjalistą. W tym przypadku wynagrodzenie rynkowe wynosi od 4820 zł brutto do 8410 zł brutto, zaś mediana to 6220 zł brutto.

Jak wygląda praca handlowca w praktyce?

Wokół zawodu przedstawiciela handlowego krąży wiele szkodliwych mitów. Zapotrzebowanie na pracowników jest coraz większe, jednak część osób obawia się, że praca handlowca w mazowieckim wiąże się z koniecznością odwiedzania potencjalnych klientów w domach. Jednak czasy, gdy przedstawiciel handlowy był tzw. domokrążcą, należą do słusznie minionych. 

Dziś przedstawiciel handlowy zajmuje się tworzeniem lub pozyskiwaniem baz potencjalnych klientów i telefonicznym albo mailowym kontaktem z wybranymi osobami. Coraz częściej do jego zadań należy nie tylko sprzedaż, ale i kompleksowa opieka nad klientem. Ze względu na specyfikę zawodu handlowiec musi być osobą komunikatywną, przekonującą, cechować się wysoką kulturą osobistą i lubić kontakt z innymi ludźmi. 

Praca na tym stanowisku może być bardzo różna, jest to zależne m.in. od branży, bowiem sprzedaż w każdym sektorze wygląda inaczej. Dobry przedstawiciel handlowy powinien dopasować się do klienta, jego oczekiwań i potrzeb - nie tylko dostosowując do niego rozmowę, ale również np. ubiór czy ogólne nastawienie.

Wskazówki dla przedstawicieli handlowych

Przedstawiciel handlowy powinien posiadać dar przekonywania, który przyda się podczas rozmów z klientami, oraz umiejętności negocjacyjne. W pracy handlowca w Warszawie ważne są również wiedza o sprzedawanych towarach oraz przekonanie o ich przydatności - osoba, która wierzy w dany produkt i szczerze go poleca, jest bardziej wiarygodna dla kontrahentów. 

Dobry przedstawiciel handlowy powinien dbać o ciągłe doskonalenie swoich kompetencji, śledzić i analizować rynek oraz odpowiadać na potrzeby klientów. W tej pracy ważna jest duża dyspozycyjność - wiąże się to z szybkim odpowiadaniem na maile czy odbieraniem telefonów. 

Praca handlowca bywa trudna, lecz jest ona również satysfakcjonująca i ciekawa. Należy jednak podkreślić, że nie każdy sprawdzi się w tym zawodzie - potrzebne są odpowiednie predyspozycje.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top