• 14 lipca 2024

Ważnym i bardzo znaczącym elementem towarzyszącym snu jest kołdra. Korelację między nią a snem można przyrównać do tej piłkarza ze sprzętem sportowym. Odpowiednio dobrane buty biorą w dużej mierze udział w jego sukcesie. Na podobnych zasadach funkcjonuje kołdra. Jest ona narzędziem, które dobrze dopasowane, przyczynia się do poprawy jakości snu. Przy wyborze kołdry warto kierować się nie tylko jej wyglądem, materiałem wykonania, grubością, ale także i wagą. Można ograniczyć jej rolę do podstawowej funkcji regulacji temperatury ciała albo rozszerzyć jej działanie o wartość terapeutyczną. Do tego służą właśnie kołdry obciążeniowe. Czym są i dlaczego warto się w nie zaopatrzyć?

Czym są kołdry obciążeniowe

Kołdry obciążeniowe to innowacyjne akcesorium, które łączy w sobie walory standardowej kołdry z funkcją terapeutyczną. W obiegu publicznym określane bywają także jako sensoryczne, ponieważ mają za zadanie wspierać stymulację motoryki ciała i pogłębiać odbieranie czucia głębokiego. Rozłożone na całej długości materiału obciążniki wywierają nacisk na ciało, który wywołuje reakcję układu nerwowego. Ten pod wpływem dodatkowych bodźców usprawnia procesy związane bezpośrednio z przetwarzaniem sensorycznym. Wiąże się to z szeregiem zalet, które użytkownik kołdry obciążeniowej odczuje na własnej skórze przy regularnym stosowaniu. Jakich efektów można oczekiwać?

Wzrost poczucia bezpieczeństwa

Równomierny i symetryczny nacisk obciążników na całe ciało imituje wrażenie bycia przytulanym. Badania wykazały, że niesie to za sobą szereg korzyści na poziomie psychosomatycznym. Wzrasta poczucie bezpieczeństwa, a to przekłada się bezpośrednio na nastrój i obniżenie napięcia mięśniowego.

Redukcja stresu

Dodatkową zaletą przytulania, również takiego za sprawą kołdry obciążeniowej, jest produkcja hormonów szczęścia, głównie oksytocyny i serotoniny. Otulenie kołdrą sensoryczną pomaga wyciszyć i zrelaksować organizm, wpływa na odprężenie układu nerwowego, dlatego idealnie sprawdzi się w walce ze stresem.

Pomoc w walce z zaburzeniami snu

Uczucie dociążenia ze strony kołdry jest subtelne, bez gwałtownego efektu dociśnięcia. Rezultatem takiego działania kołdry sensorycznej staje się jej pozytywny wpływ na zaburzenia snu. Problemy tego rodzaju stają się coraz bardziej powszechne i nie należy ich bagatelizować. Kołdra pomaga niwelować te dolegliwości. Wspiera produkcję melatoniny oraz pomaga w utrzymaniu głębokiej fazy snu, dlatego może stanowić doraźne uzupełnienie terapii sensorycznej. Bez znalezienia jednak przyczyny problemów, całkowita ich eliminacja może być utrudniona bądź niemożliwa. Każde korzystanie z kołdry obciążeniowej warto konsultować z terapeutą, by zmaksymalizować jej działanie.

Wspomożenie fizjoterapii osób z ADHD i Aspergerem

Pozytywny wpływ kołdry na czucie głębokie oraz jej oddziaływanie obniżające napięcie mięśniowe sprawia, że coraz częściej sięgają po nie osoby z ADHD i Aspergerem. Działanie kołdry sensorycznej pomaga znacząco zredukować pobudliwość układu autonomicznego, co u osób z powyższymi zaburzeniami stanowi często ogromny problem. Korzystanie z kołdry pomaga zniwelować kłopotliwe objawy, wycisza i skutecznie obniża poziom pobudzenia psychoruchowego.

Narzędzie do ćwiczeń usprawniających motorykę

Po konsultacji i doborze odpowiedniej terapii, fizjoterapeuta może zalecić szereg ćwiczeń z obciążeniami. Jednym z przedmiotów do codziennego użytkowania, który ułatwi przebieg zajęć ruchowych, stanowi właśnie kołdra sensoryczna. Pomaga ona najmłodszym, dorosłym oraz osobom z niepełnosprawnościami w treningu wzmacniania motoryki ciała.

Podsumowanie

Kołdry obciążeniowe ze względu na swoje szerokie zastosowanie mogą być używane przy różnych dolegliwościach. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do terapii zaburzeń psychosomatycznych oraz w roli reduktora stresu. Kołdra terapeutyczna stanie się sprzymierzeńcem w walce o dobry sen i praktycznym narzędziem do ćwiczeń motorycznych. Kupuj narzuty sensoryczne od sprawdzonych dostawców. Jednym z nich jest SensoRex, u którego znajdziesz rozbudowaną i atrakcyjną cenowo ofertę. Udanych zakupów!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top