• 14 lipca 2024

Budownictwo drewniane, które rozwija się tak prężnie, dzięki profesjonalnym firmom dostarczającym materiały budowlane, takim jak Best Timber Polska, cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Problemem, który jednak możesz napotkać już po wprowadzeniu do budynku są kwestie akustyczne. Już na etapie budowy warto o tym pomyśleć, aby uzyskać jak najlepsze efekty.

Tematem, który powinien zainteresować każdego, kto decyduje się na budowę domu drewnianego jest projektowanie akustyczne budynku. Na czym polega? Przede wszystkim na zaplanowaniu już w strukturze domu dźwiękoszczelnych profili, które mają zdolność do prawidłowego kierowania dźwiękiem. Jest to rozwiązanie, które zapewnia najlepsze efekty. Możesz cieszyć się z tego, jak komfortowe będzie przebywanie w Twoim domu, bez hałasu, niepotrzebnego odbijania dźwięku oraz przenikania przez ściany.

Obecnie istnieje wiele możliwości technologicznych, z których możesz skorzystać, aby cieszyć się jak najlepszymi warunkami panującymi w domu. Zamiast profili dźwiękoszczelnych, możesz także popracować nad szczelnością konstrukcji, a w tym pomoże na pewno zakup wysokiej jakości drewna, wynajęcie profesjonalnej ekipy budowlanej, a także zastosowanie stosownej izolacji. Jeżeli wszystkie te czynniki będą na wysokim poziomie, akustyka budynku drewnianego będzie miała się bardzo dobrze.

Dbałość o perfekcyjne stworzenie domu drewnianego ma ogromne znaczenie, jeżeli chcesz cieszyć się najlepszą akustyką w swoim domu. Musisz zwracać podwyższoną uwagę na szczelność konstrukcji, zastosowanie wysokiej jakości oklein i pianek izolacyjnych. Konstrukcja drewniana może być dźwiękoszczelna, jeżeli tylko ekipa budowlana każdy jej element wykona z najwyższą starannością.

Dodatkowe prace, które możesz wykonać, aby podwyższyć akustykę swojego domu

Zastosowanie okładziny akustycznej na ściany, wykonanie dodatkowego sufitu lub podwyższenie podłogi może spowodować, że Twój dom będzie miał bardzo dobre parametry pod względem akustyki. Bagatelizowanie wymogów akustycznych jest bardzo dużym błędem, ponieważ wpływa na bezpośredni komfort mieszkańców. Choć nie ma obowiązku wykonywania pomiarów akustycznych w gotowych budynkach, dla własnej wygody stwórz najlepsze warunki do mieszkania. Życie w ciągłym hałasie na pewno nie będzie należało do najprzyjemniejszych. W związku z tym, pomyśl o izolacji akustycznej już na etapie projektowania i budowy domu, a na pewno osiągniesz bardzo dobre rezultaty.

Obecnie świadomość ludzi co do możliwości, jakie mają w zakresie tworzenia komfortowych domów wzrasta, dlatego coraz więcej osób zwraca uwagę na takie czynniki, jak akustyka. Inwestorzy nie boją się zainwestować w nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne, których celem jest stworzenie przystosowanej do potrzeb przestrzeni. Z tego względu wielu z ich decyduje się na specjalne okładziny akustyczne na ściany, które zapewniają podwyższoną szczelność konstrukcji i zmniejszają hałas w budynku o kilkanaście decybeli. Rozwiązanie to możesz zastosować, jeżeli chcesz poprawić właściwości akustyczne ścian działowych.

Ciekawym, ale już bardziej czasochłonnym rozwiązaniem poprawiającym akustykę we wnętrzu jest stworzenie dodatkowego sufitu, pod już istniejącym stropem. Dodatkowy sufit poprawia akustykę wnętrza, nawet o kilkanaście decybeli.

Jeżeli chcesz zminimalizować dźwięki uderzeniowe w swoim domu, musisz postawić na podwyższenie podłogi w mieszkaniu. Należy zamontować podłogę na specjalnych legarach, z zastosowaniem elastycznego podkładu. Nowo powstałe przestrzenie należy natomiast wypełnić wełną mineralną. Warto także nową podłogę oddzielić od ścian przylegających taśmą izolacyjną, co dodatkowo wytłumi dźwięki.

Szablonowe podejście do izolacji akustycznej jest niedozwolone

W Polsce rzadkością jest wykonywanie pomiarów akustycznych budynków, co jest bardzo dużym błędem. Zwykle wynika to z lekceważenia kwestii wpływających na komfort wszystkich mieszkańców. Buduje się byle szybciej i taniej. Natomiast, w późniejszym użytkowaniu może okazać się, że mieszkańcy poszczególnych pięter będą bardzo narzekali na swoich sąsiadów, ze względu na generowanych przez nich naturalnie hałas.

Architekci zazwyczaj projektują szablonowo domy, stosując te same, sprawdzone rozwiązania. Jedynie na specjalne zamówienie mogą przygotować projekt uwzględniający kwestie akustyczne. Musisz o tym pamiętać, gdy jesteś na etapie projektowania domu. Jeżeli samemu się o tym nie wspomni, w większości przypadków te kwestie nie zostaną wzięte pod uwagę.

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych, ale także materiałów izolacyjnych wpłynie bardzo pozytywnie na izolację akustyczną budynku. Przebywanie w nim będzie wiązało się z komfortem, żaden z mieszkańców nie będzie przeszkadzał drugiemu, znajdującemu się w całkiem innym pomieszczeniu. Mając obecnie tak duże możliwości w zakresie konstrukcyjnym, warto z nich korzystać, aby tworzyć domy komfortowe i bezpieczne do mieszkania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top