• 19 marca 2024

Budując dom lub remontując istniejące mieszkanie musimy dokonać wielu trudnych wyborów. Poświęcamy dużo czasu na wybór koloru ścian czy podłogi. Nie zawracamy sobie głowy termostatami grzejnikowymi i pozostawiamy decyzję instalatorowi. W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych informacji na temat termostatów i mamy nadzieję, że przekona Cię to, że termostaty są ważne.

Jak działa termostat?

W powszechnym wyobrażeniu termostat do grzejników to pokrętło, które włącza i wyłącza ogrzewanie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Głowica termostatyczna lub termostat to urządzenie, które mierzy temperaturę w pomieszczeniu, a następnie "decyduje", czy włączyć ogrzewanie, czy nie. Przykładowo, liczba 3 na skali numerycznej termostatu odpowiada około 21 stopniom Celsjusza. Termostaty Danfoss pozwalają nam ustawić konkretną wartość temperatury. Ważne jest, aby nie zakrywać ani nie obudowywać termostatów, aby zapewnić ich dokładny pomiar temperatury.

Tradycyjna głowica vs. inteligentna głowica

Tradycyjna głowica manualna, która oznaczona jest cyframi od 0 do 5, reguluje ilość dostarczanego do pomieszczenia czynnika w sposób bardzo orientacyjny. Zazwyczaj schemat wygląda następująco: gdy wychodzimy z domu i chcemy ograniczyć zużycie, na głowicy ustawiamy 0. Ustawiamy 5 na krótki okres czasu, aby ogrzać pomieszczenie, które zostało schłodzone. W chłodniejsze dni zwykle wybieramy 3 do codziennego użytku. Poziom 2 wybieramy, gdy chcemy szybko schłodzić bardzo gorące pomieszczenie.

Nie zapewnia to komfortu ani oszczędności. Przegrzanie i nadmierne chłodzenie to zjawiska, którym należy przeciwdziałać. Nowoczesne, inteligentne głowice elektroniczne regulują ilość dostarczanego ciepła tak, aby nie przegrzać ani nie wychłodzić pomieszczenia. Zapobiega to utracie ciepła i utrzymuje w domu idealną temperaturę.

Dokładność głowicy elektronicznej wynika z zasady modulacji. Oznacza to, że zawór może być powoli zamykany lub otwierany w zależności od zależności pomiędzy aktualną temperaturą w pomieszczeniu mierzoną w sposób ciągły przez sterownik, a temperaturą ustawioną przez domownika.

Głowica termostatyczna elektroniczna

Termostaty mogą pomóc zaoszczędzić energię

Głowica termostatyczna na grzejniku pozwala zużywać tylko tyle energii, ile to konieczne. Termostat może oszczędzać energię, ograniczając przepływ ciepłej wody do grzejnika, gdy wykryje "darmowe" źródła ciepła, takie jak światło słoneczne w pomieszczeniu. Instalując termostaty grzejnikowe, możemy zaoszczędzić do 36% energii.

Termostaty i kocioły

Instalacja termostatów i zaworów grzejnikowych może mieć również pozytywny wpływ na działanie grzejników kondensacyjnych. Aby zmaksymalizować wydajność, kocioł powinien pracować w trybie kondensacji przez większość czasu. Aby to osiągnąć, temperatura wody powracającej z systemu nie powinna być wyższa niż 55 stopni Celsjusza. Sterowanie termostatyczne jest jedynym sposobem, aby to osiągnąć, zwiększając wydajność kotła z 5 do 80%.

Głowice termostatyczne Hama

Głowica termostatyczna Hama to inteligentny system grzewczy, który jest niedrogi i godny polecenia. Pakiet startowy (numer 176593) jest niedrogi i zawiera dwie głowice termostatyczne o atrakcyjnym wyglądzie. System jest bardzo funkcjonalny, umożliwiając ręczne ustawianie temperatury i tworzenie szczegółowych harmonogramów. Do obsługi systemu można wykorzystać aplikację Hama Smart Home lub Asystenta Google. Sprawdź głowice termostatyczne Hama na hamamobile.pl/glowice-termostatyczne

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top