• 14 lipca 2024

Co zrobić, aby moja wiertarka, wkrętarka lub szlifierka służyły przez wiele lat? Nawet często używane elektronarzędzia mogą nadal dobrze funkcjonować - kluczem do ich długiej żywotności jest właściwa konserwacja.

Chcemy, aby wysokiej jakości elektronarzędzia służyły nam przez całe życie, niezależnie od tego, czy są to wiertarki, szlifierki czy młoty udarowe. Kluczowe znaczenie ma sposób, w jaki używamy sprzętu na co dzień. Obejmuje to czystość, wybór odpowiednich akcesoriów i wiedzę, jak z nich korzystać.

Zgodnie z przeznaczeniem

Wiertarka to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi w każdym domowym lub profesjonalnym warsztacie. Choć wydaje się to oczywiste, w domach wciąż są "eksperci", którzy używają jej do szlifowania i mieszania. To znacznie skraca jej żywotność. Wiertarki mogą być również uszkodzone przez niewłaściwe akcesoria. Na przykład, wiertła niskiej jakości oraz wiertła nieodpowiednie do wierconej powierzchni (np. nie zaleca się wiercenia metalu wiertłem przeznaczonym do drewna.

Należy unikać nadmiernego nacisku i zniekształcenia wiertła podczas wiercenia. Może to prowadzić do utraty osiowości, drgań i naprężeń w przekładni i całej maszynie.

Ważne jest również, aby wiertło było w dobrym stanie. Stępione wiertło może powodować problemy, takie jak mniejsza prędkość obrotowa i większa siła. Może to spowodować przegrzanie elementów (stojana wirnika, obudowy), a w końcu przeciążenie wiertarki.
Elektronarzędzia powinny być czyszczone

Elektronarzędzia są bardzo ważne. Konieczne jest utrzymywanie ich w czystości. Brud może spowodować uszkodzenie wrzecion wiertarek i wkrętarek, które pracują w obszarze odpylania.

Do czyszczenia wrzecion lub współpracujących elementów przekładni dostępne są również środki czyszczące i smarujące w sprayu. Ustawić urządzenie wrzecionem w dół. Następnie rozpylić końcówkę sprayu na wrzeciono. Następnie należy pozwolić, aby sprężone powietrze wypłukało brud z dna.

Niebezpieczny pył

Elektronarzędzia używane w zapylonym środowisku, takie jak szlifierki oscylacyjne i kątowe do cięcia ceramicznych materiałów budowlanych, wymagają szczególnej ostrożności. W miarę stygnięcia pył w narzędziu wchłania wilgoć. Wchodzi on w reakcję z wodą i twardnieje, tworząc niebezpieczną skorupę dla elektronarzędzia. Przedmuchiwanie urządzenia sprężonym lub podgrzanym powietrzem może zapobiec uszkodzeniu silnika. Ważne jest również regularne czyszczenie kanałów powietrznych za pomocą wilgotnej szmatki i miękkiej szczotki. Pamiętaj, aby czyścić swoje narzędzia nie tylko z kurzu, ale również z pyłu. Nagromadzony kurz może łatwo spowodować zwarcie.

Sprawdź najlepsze elektronarzędzia 2022 - https://elektronarzedziaranking.pl/

szlifierka

Gotowy do pracy z piłami

Piły tarczowe wymagają specjalnej konserwacji. Obejmuje ona dbałość o ostrze i zęby. Sprzęt ten jest niebezpieczny, ponieważ może zatrzymywać nie tylko pył i cząstki, ale także żywicę i soki drzewne. Osady te są trudne do usunięcia. Szybkie nagrzewanie się ostrza może powodować zmiany w geometrii, spadek jakości cięcia, a nawet zmianę temperatury ostrza. Można tego uniknąć poprzez regularne czyszczenie ostrza za pomocą środków czyszczących dostępnych w sklepach z narzędziami. Produkty te pomagają rozpuścić i usunąć wszelkie osady. W razie potrzeby produkty te można zastąpić... detergentami do czyszczenia piekarników. Spełniają one tę samą funkcję, ale nie zawierają elementów ściernych. Użytkownicy pilarek łańcuchowych są narażeni na niebezpieczeństwo, jeśli używają elektronarzędzia bez widii.

Może to doprowadzić do przeciążenia urządzenia, nadmiernego zużycia szczotek, szybkiego zużycia wirnika, a nawet jego spalenia.

Wymień zużyte części

Aby przedłużyć żywotność elektronarzędzi, należy koniecznie wymienić wszystkie zużyte elementy. Na przykład szczotki węglowe w silnikach komutatorowych ulegają częstemu zużyciu. Zużyte szczotki mogą spowodować uszkodzenie elektronarzędzia. Można je łatwo wymienić we własnym zakresie. Z reguły nie wymaga to demontażu obudowy. Wymienne szczotki często wchodzą w skład wyposażenia standardowego. Kable zasilające są podatne na rozdarcia, dlatego ważne jest, aby utrzymywać je w dobrym stanie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek drobne uszkodzenia, natychmiast przerwij pracę i jeśli to możliwe, skróć kabel.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top