• 14 lipca 2024

Atrakcyjne, wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu, płytki podłogowe są dobrą inwestycją i praktycznym wyborem dla Twoich pomieszczeń. Wybierz to, co najlepsze z naszym przewodnikiem

Wybierasz płytki podłogowe? Doskonały wybór podłóg do korytarzy, jadłodajni, łazienek, nowoczesnych pomieszczeń mieszkalnych, a nawet na zewnątrz, płytki podłogowe są coraz bardziej zróżnicowane w wyborze projektów. Wybierać z kamienia naturalnego, takiego jak terakota, wapień lub marmur, lub z materiałów wytworzonych przez człowieka, takich jak porcelana, ceramika lub beton. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o materiałach, z których wykonane są płytki podłogowe, montażu płytek oraz wskazówkach dotyczących konserwacji płytek podłogowych. 

NATURALNE CZY WYKONANE PRZEZ CZŁOWIEKA PŁYTKI PODŁOGOWE? 

Płytki z kamienia naturalnego mają unikalne tekstury i odcienie, ale są bardziej narażone na pęknięcia lub zadrapania niż materiały wytworzone przez człowieka i mogą wymagać uszczelnienia po ułożeniu - i ponownego uszczelnienia w przyszłości. Materiały produkowane przez człowieka są zazwyczaj bardziej przystępne cenowo i dostępne w szerokiej gamie wzorów, ale zazwyczaj nie mają charakteru kamienia naturalnego.

PŁYTKI Z KAMIENIA NATURALNEGO 

Płytki z kamienia naturalnego są zazwyczaj w wykończeniu naturalnym, szlifowanym lub polerowanym. Powierzchnie naturalne mają tendencję do matowienia z fakturą i wgłębieniami; płytki gładzone są gładkie, ale matowe; płytki polerowane mają gładki połysk. Im wyższy połysk, tym bardziej odporna na wodę, ale również bardziej śliska będzie płytka. Zwróć uwagę na te materiały z płytek z kamienia naturalnego:

Granit jest bardzo twardy, dostępny w wielu kolorach, a po uszczelnieniu i wypolerowaniu jest odporny na zarysowania. Ale może pęknąć. Idealny do kuchni, salonu i korytarza.

Marmur jest porowaty, więc należy wybrać wykończenie szlifowane lub polerowane, szczególnie w kuchni. Dostępny w szerokiej gamie kolorów, jest dobrym wyborem do łazienki. 

Kamień wapienny występuje w odcieniach ziemi oraz w wykończeniach zarówno teksturowanych jak i polerowanych. Może zabrudzić i porysować, więc należy unikać umieszczania go w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak kuchnie.

Łupek jest trwały i występuje w wielu ciemnych, ziemistych odcieniach. Jego powierzchnia jest naturalnie teksturowana, ale dostępne są również gładkie, szlifowane wykończenia. Dobra opcja dla kuchni, łazienek i salonów.

Trawertyn jest miękki i porowaty, z naturalną dziurkowaną powierzchnią, choć dostępne są płytki szlifowane i polerowane. Może drapać i plamić, więc plombować regularnie i umieszczać w łazienkach, a nie w kuchniach. 

PŁYTKI IMITUJĄCE DREWNO, KAMIEŃ

Płytki kamieniołomowe, zwykle wykonane z gliny, są nieszkliwione i wymagają uszczelnienia. Wytrzymałe i trwałe, doskonale sprawdzają się w korytarzach, kuchniach, pomieszczeniach mieszkalnych i na zewnątrz. 

Płytki terakotowe, podobnie jak w kamieniołomach, wykonane są z mieszanki glin, ale wypalane w niższej temperaturze dla uzyskania bardziej rustykalnego wyglądu. Dostępne w różnych kolorach ziemi, wymagają uszczelnienia.

Płytki Encaustic są płytkami ceramicznymi, których wzór nie jest produktem glazury, lecz gliny w różnych kolorach. Zazwyczaj stosowane w korytarzach, wymagają regularnego uszczelniania. 

Płytki cementowe zabrudzą się, jeśli nie zostaną uszczelnione. Niewiarygodnie wytrzymałe, są dobrym wyborem dla współczesnych pomieszczeń mieszkalnych i jadłodajni kuchennych. 

Płytki kwarcowe, wykonane z kompozytu żywicy, kwarcu, piasku, pigmentu kolorowego i lustrzanych plamek, są bardzo dobrze wypolerowane. Trwałe i idealne do nowoczesnych kuchni i łazienek. 

Szklane płytki oferują twardą, trwałą, łatwą do czyszczenia podłogę do łazienki. Szkło jest jednak podatne na zarysowania i pęknie, jeśli spadnie na nie coś ciężkiego.

Płytki porcelanowe są gęste, gładkie i nieprzepuszczalne, dzięki czemu nadają się do wszystkich pomieszczeń, w tym do ogrodu. Mogą naśladować wygląd drewna, wzory enkaustyczne, kamienie naturalne, a nawet beton.

Płytki ceramiczne, na ogół bardziej przystępne cenowo niż inne płytki, są dostępne w szerokiej gamie wzorów. Trochę bardziej podatne na odpryskiwanie i zużycie niż płytki porcelanowe, są wytrzymałe i sprawdzą się w większości pomieszczeń.

INSTALACJA PŁYTEK PODŁOGOWYCH

Montaż płytek to praca, którą mogą się zająć nawet początkujący majsterkowicze. Wystarczy zacząć od znalezienia środka pomieszczenia i ułożenia pierwszych czterech płytek z rozpórkami wokół tego punktu. Następnie ułóż kilka kolejnych płytek w każdym kierunku, aby nie skończyć z żadnymi niewygodnymi, cienkimi skrawkami płytek na krawędziach pomieszczenia. W ten sposób można nakładać klej w małych odcinkach, aby zapobiec jego wysychaniu. 

Trudność polega na tym, że niektóre materiały są trudniejsze do cięcia niż inne: porcelana jest trudniejsza do cięcia niż ceramika, a kamień naturalny, w szczególności grubsze płytki, jest bardziej wytrzymały niż porcelana. Dlatego ważne jest, aby inwestować w narzędzia do cięcia płytek odpowiednie do materiału. A jeśli wybrałeś drogie płytki, zalecamy zadzwonić do profesjonalisty.

INSTALACJA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO POD PŁYTKAMI PODŁOGOWYMI

Kafelki szybko się nagrzewają i dobrze zatrzymują ciepło, dzięki czemu ogrzewanie podłogowe jest efektywną opcją. Grubość płytki ma wpływ na czas nagrzewania, przy czym nagrzewanie grubszej płytki trwa nieco dłużej niż cieńszej. Użyj elastycznego kleju i spoiwa, aby umożliwić normalne ruchy termiczne. Wykończenie jest tylko tak dobre jak podłoże, które musi być czyste, płaskie i pozbawione ruchu, zanim zaczniesz układać płytki. Większe formaty płytek wymagają, aby podłoże było absolutnie idealne do układania na płasko; mniejsze płytki dają trochę więcej swobody z drobnymi niedoskonałościami.

KONSERWACJA I CZYSZCZENIE PŁYTEK PODŁOGOWYCH

Regularne odkurzanie lub zamiatanie pomoże utrzymać płytki w czystości, a szybkie sprzątanie rozlanych płynów pomoże uniknąć zabrudzeń. Manmade płytki mogą być zwykle po prostu mopped z łagodnym detergentem do płytek podłogowych, ale używać ciepłej wody tylko do kamienia naturalnego, aby uniknąć usunięcia lub stępienia uszczelki, lub uszkodzenia kamienia wygląd. Płytki terakotowe można również ponownie uszczelniać, aby zachować ich miękki połysk.

TRENDY W ZAKRESIE PŁYTEK PODŁOGOWYCH

Wybierz płytki wielkoformatowe, aby uzupełnić duże, nowoczesne lub przemysłowe pomieszczenie; mniejsze płytki doskonale nadają się do klasycznego, domowego wyglądu w bardziej kompaktowej przestrzeni. Odważne kolory lub monochromaty w projektach graficznych to popularny wygląd w przyszłym roku, podobnie jak płytki drewnopodobne w układzie parkietu.  Chcesz wizualnie rozciągnąć przestrzeń? Ułożenie płytek po przekątnej spowoduje, że oko będzie widziało pomieszczenie większe niż jest w rzeczywistości. Należy również rozważyć, w jaki sposób układ płytek na podłodze może kontrastować lub uzupełniać płytki ścienne. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top