Dla początkujących najłatwiejszą opcją jest zakup gotowych zestawów Hi-Fi. W tym przypadku lepiej zdecydować się na coś droższego, sprawdzonego i najlepiej dobrej jakości. Można też włożyć trochę dodatkowego wysiłku i zbudować swój zestaw stereo samodzielnie. Mamy wtedy pewność, że otrzymamy dokładnie to, czego chcemy i że sprawdzi się on w danym pomieszczeniu.
Nie jest łatwo odtworzyć wrażenia z koncertu z ulubionymi artystami. Ważne jest, aby mieć wysokiej jakości sprzęt Hi-Fi, aby dźwięk nie trzeszczał i nie był słaby. Przyzwoity sprzęt audio pozwala usłyszeć warstwy dźwięku i całe piękno, jakie ma do zaoferowania piosenka. Jak osiągnąć ten efekt w domu?
Źródło dźwięku jest podstawą każdego systemu stereo. Najpopularniejszym źródłem dźwięku jest odtwarzacz CD. Koneserzy płyt winylowych mogą jednak preferować gramofony. Oba typy odtwarzaczy można podłączyć do zestawu stereo.
Źródłem dźwięku może być tuner analogowy lub cyfrowy. Jeśli jesteś fanem muzyki przesyłanej strumieniowo, najlepszym rozwiązaniem będzie odtwarzacz strumieniowy.
Kolejnym elementem zestawu Hi-Fi jest wzmacniacz. Jak sama nazwa wskazuje, wzmacnia on i przekazuje dźwięk ze źródeł do głośników. Kolejnym elementem zestawu HiFi jest wzmacniacz. W mniejszej przestrzeni sprawdzą się zwykłe głośniki. Jeśli pomieszczenie jest duże, lepszy będzie zestaw głośników lub głośniki o większej mocy.
Sprawdź sprzęt i akcesoria audio oraz ich recenzje na stronie https://audiomobile.pl/
Ważne jest, aby najpierw ustalić, czy sprzęt HiFi będzie dobrze współpracował z innymi urządzeniami. Ważne jest połączenie wszystkiego za pomocą kabla lub bezprzewodowo. W tym przypadku urządzenia powinny być wyposażone w Bluetooth lub Wi-Fi. Pamiętajmy, że kabel również może mieć wpływ na dźwięk. Kabel powinien być dopasowany do systemu. Przy okazji warto zaopatrzyć się w listwę audio.
Dobrym pomysłem przy wyborze zestawu audio jest przetestowanie go w sklepie. Najlepiej skorzystać ze znanej, niezależnej wytwórni. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę takie parametry jak zakres częstotliwości i moc. Wiele osób uważa, że im głośniejszy bas, tym lepiej brzmi muzyka. Może to również zagłuszyć wokal i inne sekcje muzyczne. Niskie tony powinny być używane tylko wtedy, gdy jest to konieczne w utworze. Nie inaczej jest w przypadku zbyt wysokich tonów.
Wzmacniacz wystarczy do słuchania muzyki. Do innych funkcji służy mocniejszy wzmacniacz. Nowoczesne wersje wzmacniacza łączą wzmocnienie i tuner analogowy. Wiele osób uważa, że oddzielny wzmacniacz zapewnia lepszy dźwięk.
Głośniki o zbyt dużej mocy i rozmiarze nie są zalecane do małych pomieszczeń. Dobrze sprawdzą się głośniki podstawkowe, które można umieścić na półkach. W większych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się kolumny podłogowe i duże kolumny o dużej mocy. Najlepiej unikać ustawiania głośników pod ścianą. W praktyce należy poeksperymentować z ustawieniem głośników i przeanalizować jego wpływ na dźwięk. Idealnie byłoby, gdyby głośniki były ustawione pod kątem do wewnątrz, w kierunku słuchacza. Warto odsunąć głośniki od elektroniki, jeśli jest na to wystarczająco dużo miejsca. Zapobiegnie to wibracjom sprzętu.
Najlepiej jest oddzielić wzmacniacz od odtwarzacza CD. Najlepsze są oddzielne półki. Jeśli masz ograniczoną przestrzeń, najlepszym rozwiązaniem mogą być aktywne głośniki ze zintegrowanym wzmacniaczem. Jest to zestaw audio idealny dla początkujących. Nie trzeba się martwić jak ustawić parametry wzmacniacza.
Jeśli chcesz uzyskać dobry dźwięk, powinieneś wziąć pod uwagę akustykę pomieszczenia. Puste przestrzenie mogą powodować pogłos. Tkaniny i tekstylia go eliminują.
Ważne jest, aby rozważyć, czy chcesz podstawowy zestaw, czy dodatkowe funkcje. Niektóre wzmacniacze mają wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, dzięki czemu można odtwarzać pliki audio bezpośrednio z komputera lub podłączyć telewizor, dekoder telewizyjny, aby uzyskać lepszą jakość dźwięku. Moduł Bluetooth umożliwia bezprzewodowe strumieniowanie muzyki z urządzeń mobilnych. Niektóre odtwarzacze CD obsługują funkcje sieciowe.
Podstawowy zestaw audio kupuje się płacąc 30% za każdy komponent i 10% za okablowanie. Przyzwoity sprzęt Hi-Fi można kupić za około 5000 zł. Nie warto wydawać dużo na pierwszy system audio. Ostatecznie zawsze można zmodyfikować lub rozbudować swój zestaw audio. Najlepiej najpierw zdecydować, jakie parametry sprzętu HiFi są dla nas odpowiednie. Może się okazać, że tańsze urządzenie spełni nasze oczekiwania, jeśli przetestujemy jakość dźwięku w sklepie.
Komentarze (0)