• 14 lipca 2024

Każdy w pewnym momencie życia musi wybrać, gdzie będzie mieszkać. Czy lepiej kupić mieszkanie czy dom jednorodzinny? Znajdziemy zwolenników zarówno jednego i drugiego rozwiązania, a każde z nich ma swoje mocne i słabe strony. Kluczowe jest jednak wybranie tego, co najlepsze dla Ciebie osobiście.

Zalety mieszkania

Mieszkając w bloku w mieście mamy dostęp do wielu udogodnień. Możemy szybko zrobić zakupy, dojechać do szkoły i pracy, jednak właściciele domów powiedzą, że przecież w kilka minut dojadą do miasta gdy czegoś będą potrzebować, a na co dzień wolą cieszyć się ciszą i spokojem. A co z kosztami? Dla wielu osób fundamentalna jest cena. Zakup mieszkania jest faktycznie tańszy niż budowa czy kupno domu jednorodzinnego. Nowoczesne osiedla budowane przez deweloperów to wysoki standard, który ceni sobie każdy. Czasem deweloper wykazuje się elastycznością i proponuje możliwość przesunięcia niektórych ścian działowych, aby dopasować wielkość pokojów do indywidualnych potrzeb klientów. Kupując mieszkanie możemy zdecydować się na dowolne piętro, a nowoczesne bloki są na tyle przestrzenne, że umożliwiają trzymanie w korytarzach dziecięcego wózka czy roweru. To dostęp do sklepów, punktów usługowych i do obiektów kulturowych.

Nowe osiedla budowane na peryferiach miast mogą być gorzej skomunikowane ze szkołą czy komunikacją miejską. Jeżeli zależy nam, aby dzieci miały blisko do szkoły to możemy wybrać mieszkanie na starszym osiedlu, jednak niektóre osoby niechętnie wybierają starsze budownictwo, ponieważ uważają, że jest ono w gorszym stanie. Na ogół również kupując mieszkanie na rynku wtórnym, chcemy przeprowadzić w nim remont lub choćby dokonać jakiegoś odświeżenia.

Potencjał domu

Dom jest większy, więc stanowi dobry wybór dla rodzin z dziećmi. Możemy również wygospodarować miejsce na ogród, taras czy garaż. To duży potencjał, aby stworzyć sobie miejsce, w którym będziemy się świetnie czuli i cieszyli prywatnością. Konieczne jest jednak zainwestowanie w dodatkowe systemy bezpieczeństwa na przykład alarm czy rolety antywłamaniowe. Dom możemy kupić w mniejszej miejscowości lub na obrzeżu miasta. Wiąże się to więc z tym, że dojazd do pracy będzie trwał dłużej. Nie ulega wątpliwości, że budowa domu zajmuje dużo czasu i pochłania mnóstwo pieniędzy. Trzeba samodzielnie dopilnować wielu etapów prac lub zatrudnić osoby, które zrobią to za nas. To duży wydatek, ale pewność, że dom będzie zbudowany dokładnie tak, jak tego oczekujemy.

Dużą popularnością cieszą się osiedla domów jednorodzinnych budowane przez deweloperów. Wchodzimy więc w posiadanie domu wykończonego i nie musimy martwić się o wszystkie aspekty związane z budową. Kiedy jednak śledzimy ogłoszenia dotyczące nieruchomości, zauważamy, że częściej pojawiają się domy z rynku wtórnego. Nawet jeśli wymagają dużego remontu to ich cena często zachęca do zakupu. Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, porównaj jak najwięcej mieszkań i domów. Dużą pomocą są portale ogłoszeniowe. Jedną z możliwości jest portal Sasiedzki.pl, który pokaże jak zmieniała się cena nieruchomości i czy warto negocjować z właścicielem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top