• 20 czerwca 2024

Gdy tylko zbliża się wrzesień, od razu myślimy o akcesoriach szkolnych, a jednym z najważniejszych jest oczywiście plecak. W tornistrze dziecko nosi wszystko, co jest mu potrzebne do spędzenia kilku godzin w szkole. Właśnie z tego powodu warto z dużą dokładnością podejść do zakupu plecaka.

Plecak dla dziecka: najpierw jakość, później moda

Dzieci uwielbiają kolorowe tornistry, które widzą w reklamach i na pierwszych stronach gazet. Gdy tylko coś wpadnie im w oko, od razu chcą mieć akurat ten plecak, nawet jeśli jest słabo wykonany. Jakość plecaka ma niezwykle ważne znaczenie - dziecko nosi go przez długi czas na plecach, a zawartość tornistra waży niemało. Plecak musi być dopasowany do wzrostu dziecka, tak aby był wygodny i nie ograniczał ruchów. Co więcej, przy zakupie plecaka należy zwrócić uwagę na wyposażenie produktu w specjalne paski, których zadaniem jest odciążanie kręgosłupa. Ponadto szelki powinny być regulowane i wyprofilowane, aby ciężar plecaka mógł się równomiernie rozkładać. Dziecku zawsze należy przypominać o tym, że plecak nosimy na obydwu ramionach, w innym przypadku mogą pojawić się bóle pleców i karku, a nawet wady postawy. Pamiętajmy również o tym, aby wybierać plecaki lekkie, gdyż dziecko i tak zostaje obciążone dużym ciężarem książek, przyborów szkolnych oraz posiłków. 

Na jakość plecaka składa się również jego wewnętrzne wyposażenie. Tornister musi być wyposażony w dużą ilość kieszeni i przegródek, aby dziecko mogło uporządkować, to co znajduje się w środku. Kieszenie powinny być zapinane na suwak, aby zminimalizować ryzyko wypadnięcia zawartości. Warto również pomyśleć o plecaku z przegródką na laptopa. Nie każdy z nas jest ekspertem od plecaków, więc najlepiej sugerować się certyfikatami i testami - one dają 100% pewność, że tornister będzie bezpieczny dla dziecka. Jeśli mowa o bezpieczeństwie, plecak koniecznie powinien posiadać elementy odblaskowe, zwłaszcza jeśli dziecko samodzielnie przemieszcza się do szkoły. Dopiero gdy wybrany przez nas plecak spełnia wspomniane wymagania, możemy przejść do zastanowienia się nad jego estetyką. 

Niezwykle istotną kwestią jest to, że plecak dla przedszkolaka będzie zupełnie inny niż plecak dla czwartoklasisty. Młodsi uczniowie zazwyczaj zabierają ze sobą 2 lub 3 książki i pracę plastyczną, a z każdym kolejnym rokiem, obciążenie plecaka ulega zmianie. Wiele plecaków posiada informację na temat tego, ile mogą pomieścić bagażu - przeładowanie plecaka może spowodować odkształcenia oraz dyskomfort. 

tornister szkolny

Plecaki szkolne: trendy 2021

Jeszcze kilka lat temu niemalże wszystkie dzieci biegały z kolorowymi plecakami, na których pojawiały się najróżniejsze postaci z bajek i filmów, a także ulubione zwierzęta. Moda ta nadal pozostaje wśród najmłodszych, jednak im starsze dziecko, tym bardziej stonowany plecak. Modne plecaki do szkoły dla dzieci będących w przedszkolu, czy też w klasach 1-3 są bardzo podobne, obfitują w ciekawe barwy i wzory. Oczywiście, zupełnie inaczej wyglądają plecaki dla dziewczynek i tornistry przeznaczone dla chłopców. Modne kolory dla dziewczynek to przede wszystkim pudrowy róż, liliowy fiolet, a także miętowy. Chłopcy już od najmłodszych lat preferują klasyczne barwy, takie jak czerń, zieleń, czy granat. Na plecakach najmłodszych chłopców nie może również zabraknąć motywu piłki nożnej. 

Dla starszych dzieci plecak nie odgrywa już tak wielkiej roli, ale nadal chcą pozostawać na czasie. Plecaki młodzieżowe bardzo często trudno podzielić na takie, które są przeznaczone dla dziewczynek i chłopców. Zazwyczaj nie posiadają bogatej ornamentyki, a najpopularniejsze kolory to czerń, biel, brąz, butelkowa zieleń oraz bordo. Bardzo ciekawym motywem, który pojawia się na plecakach młodzieżowych, jest krata, która może nawet nadawać plecakowi odrobinę elegancji. Dziewczynki uwielbiają również wzór panterki, czy też groszków. 

Podsumowując, plecak szkolny powinien łączyć w sobie funkcjonalność, bezpieczeństwo oraz estetyczny wygląd. Wybieranie plecaka to prawdziwa frajda dla najmłodszych, więc pozwólmy im to robić. Z tego powodu najlepiej dokonywać zakupów wyłącznie w sprawdzonych sklepach, gdzie cały asortyment jest wysokiej jakości i nie będziemy musieli się obawiać, że sprawimy dziecku przykrość poprzez odmowę kupienia wybranego przez malucha tornistra. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top