• 21 kwietnia 2024

Rodzice chcą, aby ich dziecko było inteligentne, uczciwe, szczęśliwe i odnosiło sukcesy. Po szkole zabieramy nasze dzieci na basen, lekcje angielskiego czy tańca. Często zapominamy o tym, co najważniejsze - o wychowaniu dziecka na dobrego człowieka. Psychologowie z Harvardu podpowiadają, jak to zrobić. Przeprowadzili oni wiele badań na temat wychowania dzieci. Ich wyniki zebrali w kilka prostych rad, które mogą być stosowane przez wszystkich rodziców.

1. Spędzaj czas z dzieckiem

Twoje dziecko nie będzie wychowane przez drogie zabawki i nowe ubrania. Jak więc dobrze wychować dziecko, nie wydając przy tym mnóstwa pieniędzy? Co jest najważniejsze w tym procesie?

Dorastający maluch lub nastolatek potrzebuje czegoś, czego nie można kupić: czasu. Kilka minut każdego dnia szczerej rozmowy może pomóc dziecku rozwinąć ciekawość świata. Ważne jest, aby nauczyć dziecko, jak ważni są dziadkowie i jaki szacunek należy im okazywać.

Ważne jest, aby pamiętać, że żadne dobro nie zastąpi czasu poświęconego na wychowanie naszych dzieci. Często o tym zapominamy i zostawiamy nasze dzieci pod opieką niań. To one organizują im popołudnia od lekcji angielskiego po rysowanie, pływanie, tenis, szermierkę, a nawet tenisa.

Dziecko jest wtedy odpowiedzialne za realizację "scenariusza", co może być zbyt dużym obciążeniem dla rodziców. Zadajmy sobie pytanie, czy naprawdę chcemy pomóc dziecku w realizacji jego zainteresowań, czy chodzi tylko o to, by uwolnić się od bardzo wymagającej roli wychowawcy.

To nie jest czas na dodatkowe lekcje języków obcych czy pływania. Ale jest to coś, o czym każdy z nas powinien pamiętać: jeśli nie podejmiemy wysiłku, by nauczyć dziecko podstaw, gdy tego potrzebuje, nie znajdzie ich dla siebie, gdy my będziemy tego chcieli.

2. Pomaganie innym to podstawa

Pomaganie innym to kolejny ważny aspekt wychowania dziecka. Ważne jest, aby zaszczepić znaczenie pomagania innym już we wczesnych latach życia malucha.

Warto porozmawiać z nauczycielem o tym, jak dziecko traktuje inne dzieci: czy jest życzliwe, współczujące, jak odnajduje się w pracy z rówieśnikami.

Jaki wpływ ma surowe rodzicielstwo na rozwój dziecka? Dowiedz się więcej na https://mammisia.pl/a/mafr,jaki-wplyw-ma-surowe-rodzicielstwo-na-rozwoj-dziecka

Mała dziewczynka

3. Dziecko uczy się poprzez naśladowanie innych

Rodzice są dla dziecka autorytetem, na którym może się wzorować i które mimowolnie naśladuje. Najlepszym sposobem nauczania jest modelowanie zachowania. Jako wzór do naśladowania, matka i ojciec powinni być mili dla innych i oferować pomoc tym, którzy są w potrzebie.

Pamiętajmy, że maluch, mimo że nie mówi, wszystko rozumie. Każda sytuacja, którą widzi, wpływa na jego rozwój.

4. Bądź wdzięczna

Bycie dobrym rodzicem oznacza okazywanie wdzięczności. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy okazują wdzięczność są bardziej hojni, współczujący, empatyczni i skłonni do wybaczania.

Powinieneś również pamiętać o magicznych słowach "proszę" i "przepraszam" w domu.

5. Naucz dziecko, jak wyrażać emocje

Małe dzieci mają czasem problem z wyrażaniem złości, smutku czy frustracji. Może to wynikać z zachowania ich rodziców, które również może sprawiać im trudności. Ważne jest, aby rozmawiać o emocjach, uczuciach i nazywać je.

Psychologowie uważają, że ważne jest ustalenie granic dla dzieci z miłości, a nie z chęci "spokojnego wyciszenia".

6. Empatia w rozwoju malucha

Naukowcy z Harvardu podkreślają empatię, nie tylko dla rodzeństwa i rodziców, ale także dla innych.

Ta praca zaprocentuje w dorosłym życiu. Szacunek dla innych jest kluczowym składnikiem w nawiązywaniu przyjaźni i kontaktów.

Nigdy nie jest za późno, by nauczyć się czegoś nowego. Jeszcze nie jest za późno na naukę, ale wkrótce będzie za późno.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top