• 12 października 2024

Wszyscy wydają się zgadzać, że dzieci powinny czytać książki od urodzenia. Liczne badania wykazały, że czytanie dzieciom przynosi wiele korzyści. Jest to nie tylko świetny sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem, ale także rozwija jego wyobraźnię, pobudza ciekawość świata i poprawia pamięć. Czytanie dzieciom może być potężnym narzędziem w kształtowaniu ich zachowania.

Ashley Soderlund jest doktorem psychologii dziecięcej, który od ponad 15 lat bada rozwój emocjonalny dzieci. Uważa, że książki mogą mieć ogromny wpływ na dzieci i pomóc rodzicom kształtować ich zachowanie. Soderlund twierdzi, że książki, jeśli są używane prawidłowo, mogą pomóc dzieciom zrozumieć sytuacje, które są abstrakcyjne i nieznane. Mogą również powrócić do sytuacji później, gdy wszyscy będą spokojni. Dziecko może również identyfikować się z bohaterami i zobaczyć, jak zachowywali się w określonych sytuacjach.

Soderlund jest zdania, że książki mogą uczyć dzieci umiejętności prospołecznych i pozytywnych zachowań. Aby pokazać dziecku, co należy, a czego nie należy robić w określonej sytuacji, należy pokazać mu rzeczywisty scenariusz w spokojnym czasie, porozmawiać z nim o tym i podać konkretne przykłady.

Dzieci nie rozumieją wielu sytuacji, ponieważ jeszcze ich nie doświadczyły. Nie wiedzą, co robić, więc działają celowo. Odpowiednia książka pomoże dziecku zrozumieć sytuację w konkretny, rzeczywisty i możliwy do rozwiązania sposób. Dzieci mogą również nauczyć się, że zasada lub zakaz to nie tylko coś, co wymyślili rodzice, ale że jest to norma społeczna. Dowiedz się więcej na https://kochamyczytac.pl/

Jak można zmienić zachowanie dziecka za pomocą książek?

Dr Soderlund identyfikuje trzy kroki, które można podjąć, aby wpłynąć na zachowanie dziecka poprzez wspólne czytanie. Książki obrazkowe są czytane zarówno przez młodsze, jak i starsze dzieci.

Mama czyta książkę córce

Krok pierwszy: Wybierz odpowiednią książkę

Znajdź książkę, która jest odpowiednia do sytuacji, w zależności od osobowości i wieku dziecka. Książki, które są bardziej subtelne lub pokazują pewne sytuacje w zabawny sposób, mogą być lepsze dla starszych dzieci. Ważne jest, aby dziecko było spokojne, skupione i zrelaksowane podczas czytania książki. Świetnym pomysłem jest również nawiązanie dialogu z dzieckiem i zadawanie pytań otwartych lub zamkniętych, takich jak: "Czy kiedykolwiek czułeś się w ten sposób? ", "Czy kiedykolwiek to zrobiłeś?". Co to dziecko (postać) zrobiło inaczej w tej sytuacji?". "A może mógłbyś/mogłabyś zachować się w ten sposób?". ".

Możesz czytać dziecku książkę wiele razy i odpowiadać na pytania. Dziecko zacznie się bardziej otwierać i mówić więcej. Może przyznać, że inna osoba sprawiła, że poczuł się niekomfortowo i przyczyniła się do jego zachowania. Jeśli to prawda, pokaż mu inne sposoby radzenia sobie ze zranionymi uczuciami.

Krok drugi: Odgrywanie ról

Odgrywanie ról może być bardzo skutecznym dodatkiem do czytania. Możesz udawać, że zabierasz zabawki Tygrysa, używając lalek lub maskotek. Zapytaj dziecko, co myśli Tygrys. Czy jest na tyle zły, że chce uderzyć Żółwia pięścią? Co jeszcze może zrobić? Możesz odnieść się do rozwiązań z książki, aby zademonstrować inne właściwe zachowania w tej sytuacji.

Krok trzeci: Wzmocnij przekaz i ugruntuj go

Pochwal dziecko za lekcje, których się nauczyło. Możesz powiedzieć dziecku, że bohaterowie książki zachowywali się w ten sposób. "Widzę, że zachowałeś się inaczej. Tak jak postacie z książki. To działa dobrze, prawda? "Jestem pewien, że będziesz o tym pamiętać, gdy znów będziesz zdenerwowany".

Pomoże to dziecku zapamiętać pozytywne zachowania, których chcemy, aby się nauczyło.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top