• 18 września 2024

Wieczne kłótnie, głośne zabawy i napięta atmosfera - jeśli tak wygląda atmosfera we wspólnym pokoju Twoich dzieci, to zdecydowanie należy coś z tym zrobić. Bardzo częstą przyczyną nieporozumień pomiędzy dziećmi jest niezrozumienie ich potrzeb przez rodziców. Każdy człowiek, nawet mały, do szczęśliwego życia potrzebuje strefy prywatności, relaksu i pracy. Dlatego ważne jest, aby te względy mieć na uwadze projektując pokój dla rodzeństwa. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas planowania wnętrza dla dwójki dzieci. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej

Korzyści dla rodzeństwa, które dzieli wspólny pokój

Pokój dla rodzeństwa może sprzyjać bliskości między rodzeństwem, a także nawiązywaniu bliskich więzi. Rodzice powinni jednak upewnić się, że ich dzieci nie kłócą się zbyt często lub nie są dla siebie agresywne. Współdzielony pokój jest to szczególnie korzystny, gdy dziecko uczy się rozwiązywania konfliktów i problemów. Dzięki wspólnej przestrzeni, rodzeństwo nabywa także umiejętność dzielenia i kompromisu. Ponadto, dzielenie pokoju pozwoli starszym dzieciom nauczyć się szacunku dla młodszego rodzeństwa i odwrotnie. Maluchy łatwiej odnajdą się w relacjach ze starszymi lub młodszymi dziećmi. 

Aby jednak rodzeństwo mogło czerpać maksymalne korzyści ze wspólnego pokoju, wnętrze powinno spełniać konkretne warunki. Te najważniejsze zebraliśmy poniżej:

pomysł na praktyczny pokój dla brata i siostry

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Po pierwsze, pamiętaj, że dziecko, które dzieli pokój z rodzeństwem, powinno mieć przestrzeń, która nie będzie dla niego zagrożeniem. W przypadku małego dziecka zadbaj, aby pokój był wolny od zabawek i zabezpiecz wszystkie przewody elektryczne. Z uwagi na bezpieczeństwo, wyposaż pokój trwałymi meblami bez ostrych krawędzi. Jeśli w tym samym pomieszczeniu mieszka nastolatek, upewnij się, że potencjalnie niebezpieczne rzeczy dla malucha nie są w zasięgu jego rąk. Czasem pogodzenie starszej i młodszej latorośli bywa naprawdę trudne. Z tego powodu miej na uwadze, że z czasem oddzielne pokoje będą po prostu niezbędne.

Ustal zasady dzielenia pokoju z rodzeństwem

Po przygotowaniu pokoju upewnij się, że starsze dziecko jest świadome tego, co się stanie, gdy jego siostra się obudzi. Na przykład, jeśli Twój maluch jest przyzwyczajony wspólnego spania, powinien szybko wrócić do snu po usłyszeniu płaczu drugiego dziecka. Wypracowanie takiej rutyny wymaga jednak czasu i obustronnej cierpliwości na dostosowanie się. Pamiętaj też, aby być konsekwentnym w ustalaniu zasad dla dzieci. Nie zapominaj przy tym o różnorodności dzieci. Ich potrzeby w kwestii uwagi, zabawy i towarzystwa bywają bardzo różne, jednak zawsze trzeba mieć je na uwadze.

łóżko piętrowe dla dzieci w pokoju dla rodzeństwa

Stwórz strefę prywatności dla każdego dziecka

Przemyślana aranżacja pokoju dla rodzeństwa może ułatwić obojgu dzieciom współdzielenie pomieszczenia. Dzieci czasem pragną samotności, a możliwość ucieczki od hałasu pomoże im w budowaniu pewności siebie i asertywnych umiejętności komunikacyjnych. Posiadanie własnej przestrzeni pozwala na najlepszy relaks i wyciszenie. Aby zapewnić komfort swoim maluchom, przemyśl piętrowe łóżka dla dzieci. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce, a także stworzy odrobinę prywatności na małej przestrzeni.

Kiedy współdzielony pokój dla dzieci nie jest dobrym pomysłem?

To, czy dzieci będą się dobrze czuły we wspólnym pokoju, zależy od ich wieku, płci, charakterów i wielu innych indywidualnych cech.. Jeśli rodzeństwo jest dla siebie bardzo uciążliwe, najlepiej będzie je rozdzielić, każdemu tworząc własny pokój. Być może z czasem, gdy nabiorą do siebie dystansu zechcą znów spędzać ze sobą czas, już w przyjaznej atmosferze. Aranżując pokój dla rodzeństwa, należy jednak pamiętać, że każdy potrzebuje własnej przestrzeni do spania, pracy i odpoczynku. Jeśli nie mamy możliwości zapewnienia tych podstawowych potrzeb w jednym pomieszczeniu, wspólny pokój dziecięcy może nie być najlepszym pomysłem.

aranżacja małej sypialni dla rodzeństwa

Wspólny pokój dla siostry i brata - czy to możliwe?

O ile maluchy w podobnym wieku najprawdopodobniej będą świetnie czuły się mieszkając w jednym pokoju, o tyle z czasem ich potrzeby ulegną zmianie. Oddzielne pomieszczenie dla chłopców i dziewczynek jest konieczne, gdy dzieci wchodzą w etap dojrzewania. Zarówno chłopcy jak i dziewczynki powinni przebierać się w osobnych pomieszczeniach i mieć miejsce na rozwijanie swoich zainteresowań. Istotne jest także, aby rodzice stworzyli dla swoich dzieci oddzielne miejsce do pracy, zabawy i snu. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top