• 21 kwietnia 2024

Etykiety samoprzylepne to wygodny i obecnie jeden z popularniejszych środków oznaczania towarów i przesyłek. Wykorzystuje się je tak w handlu jak i usługach, ale również na potrzeby prywatne. Cieszą się popularnością w biurach do oznakowywania i opisywania szafek, segregatorów, półek, a nawet w domu. Każdy wie, jak cenne są w kuchni m. in. do oznaczania przetworów czy słoiczków z przyprawami, a ten, kto ma dzieci, doceni je m. in. w czasie opisywania zeszytów.  Z uwagi na różnorodność w rodzajach etykiet, mają wszechstronne zastosowanie. Różnią się między sobą pod względem nie tylko wyglądu, ale wielkości i trwałości kleju. Żeby spełniały stawiane im wymagania, należy dobierać etykiety pod względem wymogów związanych z ich przeznaczeniem.

Różnorodność rodzajowa etykiet samoprzylepnych

Najpopularniejszymi etykietami samoprzylepnymi wykorzystywanymi w handlu czy usługach i na użytek osobisty, są te do samodzielnego wydruku i naklejenia. Nakleja się je ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu, etykieta umożliwia umieszczenie dowolnej informacji. Ten typ etykiet wykorzystywany jest również do wspomnianych wcześniej naklejek na zeszyty, przetwory czy do oznakowania np. segregatorów. Producenci nadrukowują je w odpowiednie wzory i gotowe do naklejenia, zawierające miejsce na ręczne wpisanie oznaczenia, przeznaczają do sprzedaży. Natomiast odpowiednia etykieta tego typu do samodzielnego zadrukowania może posłużyć do oznakowania produktu wymaganym kodem kreskowym, oznaczenia składu, uporządkowania akt, adresowania kopert i wielu innych czynności. Etykiety te mają jedną wadę. Są podatne na uszkodzenia mechaniczne i wrażliwe na działania czynników zewnętrznych. W związku z tym np. przy kontakcie z wilgocią, ulegną odklejeniu.

Innym rodzajem etykiet są odporne na działanie czynników jak wilgoć, wysoką temperaturę czy tłuszcz. Są one wykonywane ze specjalnych materiałów i stosowane powszechnie w znakowaniu produktów narażonych na działanie zmiennych czynników atmosferycznych.

Do najbardziej specjalistycznych etykiet samoprzylepnych zalicza się etykiety termokurczliwe, wykorzystywane głównie w produkcji plastikowych opakowań, w tym butelek. Ich specyfika polega na bezpośrednim nanoszeniu na produkt i braku możliwości ponownego założenia po ich zerwaniu.

Konstrukcja etykiety samoprzylepnej

W zależności od potrzeb, etykiety samoprzylepne tworzone są z papieru bądź tworzywa sztucznego. Producenci etykiet mają możliwość ich wyprodukowania w dowolnych kształtach, wielkościach i kolorystyce, przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i klejów dostosowanych do przeznaczenia etykiety. W budowie etykiety, poza odpowiednim materiałem jej wykonania, istotną rolę pełni dobór kleju. W zależności od potrzeb, można wykorzystać klej na mrożonki, powierzchnie wilgotne, mocno przylegające do podłoża, łatwo odlepialne i inne. W związku z czym, zamawiając wykonanie etykiet, warto określić ich dokładne przeznaczenie i skonsultować rodzaj zastosowanego kleju, by uniknąć późniejszych problemów. Zamów etykiety samoprzylepne w sklep.lobos.pl >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top