• 31 maja 2024

Gdy mówimy o stosowaniu konopi, musimy mieć świadomość, że ma ono długą historię i nie ma tu znaczenia to, czy w grę wchodzi stonowanie marihuany w celach relaksacyjnych, czy też medycznych. Uprawiano ją i wykorzystywano niemal od zarania dziejów, tak naprawdę więc dopiero w ostatnim okresie jej długiej historii pojawiły się głosy mówiące o konieczności wprowadzenia jej całkowitego zakazu. Niestety, głosy te wynikają przede wszystkim z niewiedzy, choć pojawiają się również dlatego, że nie brakuje osób świadomie powtarzających kłamliwe opinie. Znakiem naszych czasów jest jednak to, że konopie ponownie wracają do łask.

Zainteresowanie nimi systematycznie rośnie i można się tylko cieszyć, że dotyczy to również środowiska medycznego i naukowego. Systematycznie prowadzone są też nowe badania, które potwierdzają, że marihuana może mieć dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Gdybyśmy chcieli zadać sobie pytanie o to, od kiedy człowiek interesuje się marihuaną, z pewnością musielibyśmy cofnąć się wstecz. Najlepiej do roku 2900 przed naszą erą. Właśnie wtedy jej właściwości lecznicze zostały uznane przez chińskiego cesarza Fu. Okazuje się zresztą, że jego zainteresowanie marihuaną nie było wcale odosobnione.

Marihuana

Wzmianki i ślady archeologiczne świadczące o korzystaniu z konopi znajdujemy niemal na każdym kontynencie. Historycy wiedzą, że była lekiem między innymi w Europie, Azji i Afryce, a także przynajmniej na części kontynentu amerykańskiego. O pierwszym zakazie stosowania marihuany możemy mówić w kontekście roku 1930. Początkowo pojawił się on jedynie w Stanach Zjednoczonych, szybko jednak rozprzestrzenił się także na inne części świata. W pewnym momencie korzystanie z marihuany stało się też niezgodne z literą Karty Narodów Zjednoczonych. Marihuana nadal jest w wielu krajach klasyfikowana tak samo, jak leki o szkodliwym działaniu. Niejednokrotnie umieszcza się ją zresztą w jednej grupie z narkotykami takimi, jak choćby heroina. Dziś również walczy się z narkotykami, a podejmowane przez nas aktywności są coraz bardziej spektakularne. Więcej do przeczytania na stronie https://konopny-swiat.pl/

A jednak marihuana ma coraz większe grono zwolenników. Rządy wielu państw zastanawiają się nad sposobami na kontrolę jej produkcji, nawet ich wysiłki nie przyczyniają się jednak do spadku zainteresowania, jakie budzi. Coraz więcej osób zastanawia się nad tym, czy zakaz stosowania marihuany jest w ogóle uzasadniony, padają też bardzo konkretne argumenty na rzecz tego, ze wcale nie musi tak być. Naukowcy również opowiadają się często właśnie po tej stronie, a ich badania potwierdzają wątpliwości, jakie budzi sprzeciw rządów wobec konopi. Można nawet mówić o swego rodzaju efekcie kuli śniegowej spowodowanym właśnie przez presję polityczną. Z jednej strony, mnożą się zakazy, z drugiej jednak systematycznie rośnie liczba badań, które dobitnie potwierdzają, że twórcy ograniczeń są w błędzie. Nic więc dziwnego, że z pewnymi zmianami możemy mówić także w kontekście tak zwanego krajobrazu politycznego. Zainteresowanie marihuaną rośnie, a kolejne państwa łagodzą swoje stanowisko z nią związane.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top