• 26 kwietnia 2024

Zaparcia to w obecnych czasach dość często pojawiający się problem zdrowotny. Warto zapoznać się z większą ilością informacji na jego temat.

Czym są zaparcia?

Zaparcia inaczej mogą być nazywane również zatwardzeniem. Oznaczają utrudnione lub zbyt rzadkie oddawanie stolca, które może się także wiązać z odczuwaniem pewnych dolegliwości bólowych. Może się również pojawiać uczucie niepełnego wypróżnienia. Każdy człowiek w pewnych momentach swojego życia ma do czynienia z zaparciami. Jeśli nie występują zbyt często to zazwyczaj nie są objawami chorób. Proces wypróżniania się uzależniony jest od bardzo wielu czynników i również wiele czynników może go zaburzać. Wśród nich można wskazać na przykład dietę ubogą w błonnik lub spożywanie wysoko przetworzonych produktów.

Objawy zaparć

Pojawiające się objawy zaparć są dość specyficzne. Wśród nich najczęściej można wskazać uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, a także odczuwanie niepełnego wypróżnienia. Oprócz tego bardzo często występują bóle w obrębie brzucha, a także bóle podczas oddawania stolca. Bardzo często tego rodzaju dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie, dlatego są dość problematyczne. Brzuch może być bardzo wzdęty oraz napięty, co sprawia, że człowiek nie czuje się dobrze w swoim ciele. Najczęściej przy zaparciach oddaje się stolec rzadziej niż trzy razy w tygodniu.

Diagnostyka zaparć

W przypadku pojawiania się częstych dolegliwości związanych z zaparciami warto udać się do lekarza oraz wykonać podstawową diagnostykę. Największe znaczenie ma wywiad przeprowadzany z pacjentem, a także wszystkie objawy, które są zgłaszane lekarzowi. Dzięki dokładnemu wywiadowi możliwe jest także określenie, jakie dokładnie czynniki mogą przyczyniać się do występowania zaparć. Podczas analizowania sytuacji duże znaczenie ma także czas trwania zaparć oraz ich charakter. Dodatkowo pacjent może mieć wykonane badanie przez odbyt. Lekarz może zlecić również kolonoskopię, jeśli uzna, że sytuacja pacjenta tego wymaga.

Leczenie zaparć

Leczenie zaparć powinno wiązać się ze zmianą stylu życia, a także zmodyfikowaniem codziennej diety. Dieta na zaparcia powinna trwać minimum dwa tygodnie, aby możliwa była poprawa. Jeśli dieta nie pomaga na początkowym etapie warto zastanowić się nad wdrożeniem leków przeczyszczających. Tego rodzaju leki na zaparcia gemini.pl/kategoria/zdrowie/uklad-pokarmowy/zaparcia umożliwią usunięcie nadmiernie gromadzących się mas kałowych, co na pewno przyniesienie pacjentowi sporą ulgę. Dietę oraz leki najlepiej stosować przez około dwa, trzy miesiące, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Domowe sposoby

W przypadku występowania zaparć pomocne mogą być także różnego rodzaju domowe sposoby. W diecie osób z zaparciami powinny się znaleźć spore ilości błonnika. Może to być nawet do trzydziestu gramów błonnika każdego dnia. Oprócz tego zalecane jest regularne nawadnianie się oraz wypijanie co najmniej dwóch litrów wody każdego dnia. Do swojej codzienności warto również wdrożyć regularną aktywność fizyczną, która może być bardzo pomocna.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top