• 18 września 2024

​W dzisiejszych czasach powstaje wiele urządzeń, które do tej pory użytkowane były wyłącznie w profesjonalnych gabinetach fizjoterapeutów lub lekarzy a obecnie dostępne są również w wersji przeznaczonej do stosowania w domu. Do takich sprzętów należą na przykład elektrostymulatory przeciwbólowe. Jak wiadomo, elektrostymulacja stosowana jest w medycynie czy rehabilitacji i przynosi ulgę w bólach o różnym podłożu. Jest skuteczna także w przypadku bólu o charakterze przewlekłym. Podczas takiego zabiegu, ciało pacjenta poddawane jest działaniu impulsów elektrycznych o określonych parametrach dopasowanych do konkretnych dolegliwości. Jakie jednak mają zastosowanie elektrostymulatory przeciwbólowe i jak działają takie urządzenia? Podpowiadamy.

Czym są elektrostymulatory przeciwbólowe?

Elektrostymulatory przeciwbólowe to urządzenia, które od pewnego czasu dostępne są już nie tylko w gabinetach odnowy biologicznej, kosmetycznych, medycyny estetycznej, lekarskich czy rehabilitacyjnych. Dzięki specjalnie zaprojektowanym urządzeniom pacjenci mogą wykonywać zabiegi, które do tej pory wymagały wizyty u specjalisty, samodzielnie w zaciszu własnego domu, wtedy kiedy tylko mają taką potrzebę. Elektrostymulatory przeciwbólowe to urządzenia wykorzystujące różne rodzaje elektrostymulacji, które poddają podczas zabiegu ciało pacjenta działaniu impulsów elektrycznych o ściśle określonych parametrach. Znaczenie ma tutaj nie tylko natężenie, ale także częstotliwość czy długość trwania impulsu. Sprzęty te są proste w obsłudze ze względu na wygrane programy i tryby, a także bezpieczne. Dzięki niewielkim rozmiarom, elektrostymulatory przeciwbólowe można wykorzystywać nie tylko w domu, ale również zabrać je ze sobą na przykład w podróż służbową czy na urlop. 

Jak działają elektrostymulatory przeciwbólowe?

Elektrostymulatory przeciwbólowe wykorzystują różne rodzaje elektrostymulacji. Pod wpływem prądu, mięśnie skurczają się i rozkurczają. Dzięki temu wymuszana jest na nich aktywność podobna do tej, jaką obserwujemy podczas ćwiczeń. Dzięki temu podczas takiego treningu możemy wzmacniać mięśnie, nie obciążając stawów. Dlatego elektrostymulatory przeciwbólowe znajdują zastosowanie między innymi u osób po kontuzjach czy wypadkach, w przypadku których nie jest wskazany intensywny wysiłek fizyczny.

Zasada działania elektrostymulatorów przeciwbólowych jest dość prosta. Prądy emitowane przez takie urządzenia stymulują wydzielanie się naturalnych środków przeciwbólowych, czyli beta-endorfin, które zmniejszają odczuwanie bólu. Dodatkowo elektrostymulacja oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, pobudzając szybko przewodzące włókna i blokując odczuwanie bodźców bólowych. Z tego powodu wykorzystując elektrostymulatory przeciwbólowe, pacjent zaczyna słabiej odczuwać ból w miejscu ich zastosowania lub przestaje odczuwać go całkowicie.

Zastosowanie elektrostymulatorów przeciwbólowych 

Elektrostymulatory przeciwbólowe najczęściej wykorzystywane są w trakcie zabiegów leczenia bólu. Tego typu urządzenia jednak z powodzeniem sprawdzają się również do modelowania czy ujędrniania ciała, a także jako wsparcie rehabilitacji i fizykoterapii. Wybierając odpowiedni program, gwarantujący właściwy przepływ prądu, możemy zwalczać bóle:

  • kręgosłupa, 

  • karku, 

  • pleców, 

  • ramion, 

  • ud, 

  • pośladków, 

  • a także innych części ciała.

Elektrostymulacja metodą TENS polega na wywołaniu skurczów za pomocą prądu. Opiera się ona głównie na przekazywaniu przez skórę łagodnych impulsów elektrycznych do włókien nerwowych. Z tego powodu elektrostymulatory przeciwbólowe TENS wykorzystywane są głównie w terapii przeciwbólowej opartej na mechanizmie bramki kontrolnej. Odpowiednia stymulacja elektryczna gwarantowana przez właściwie zapisane ustawienia, hamuje impulsy przekazywane przez cienkie włókna nerwowe. Elektrostymulatory przeciwbólowe TENS z działają więc nieco inaczej niż wersje EMS, które wykorzystywane są przede wszystkim w leczeniu uszkodzeń mięśniowych, a także do treningu i wzmacniania tkanki oraz w terapiach odchudzających.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top