• 19 kwietnia 2024

Hipnoza jest bardzo skutecznym narzędziem terapeutycznym, które może zmienić zachowanie danej osoby. Stosowanie hipnozy w celu odzyskania wspomnień z przeszłości może być w niektórych przypadkach niezwykle pomocne, ale u niektórych osób może nie przynieść pożądanych rezultatów. Dobra wiadomość jest taka, że efekty uboczne hipnozy występują rzadko. Chociaż proces ten może wywoływać niepokój i stres, rzadko powoduje poważne skutki uboczne. W tym artykule przeanalizujemy korzyści płynące z hipnozy i czego można się po niej spodziewać.

W hipnozie osoba jest wprowadzana w stan odprężonej świadomości dzięki zastosowaniu określonych sugestii. Stan ten jest idealnym środowiskiem do tego, aby sugestie terapeutyczne mogły odnieść skutek. Podczas tego stanu w mózgu zaczyna się rozwijać pewien rodzaj aktywności fal mózgowych, który sprzyja akceptacji nowych idei. Proces ten umożliwia dostęp do "umysłu nieświadomego", który jest o wiele bardziej podatny na zmiany niż racjonalny "umysł świadomy".

Typowa sesja hipnozy rozpoczyna się od zrelaksowania się pacjenta w komfortowych warunkach, podczas którego terapeuta wyjaśnia mu cały proces. Kiedy pacjent zgodzi się na plan, hipnoterapeuta wprowadzi go w stan transu i poprowadzi umysł pacjenta w kierunku zdrowszych decyzji. Po zakończeniu hipnozy pacjent powraca do pełnej świadomości. Hipnoza jest przydatną terapią dla osób, które chcą rzucić palenie lub schudnąć. Może być także skuteczną częścią kompleksowego programu odchudzania.

Techniki neuroobrazowania wykazały, że u osób znajdujących się w hipnozie aktywność pewnych obszarów mózgu jest większa niż w stanie niehipnozy. Te obszary mózgu są odpowiedzialne za przetwarzanie ruchów i działań ciała oraz za świadomość. W związku z tym osoba w hipnozie jest świadoma tego, co się dzieje, ale nie wykonuje czynności, o które jest proszona. Może nawet wyglądać na senną, ale w rzeczywistości nie śpi, lecz jest bardzo zrelaksowana. Mięśnie stają się wiotkie, oddech spowolniony, a wyraz twarzy sprawia wrażenie senności.

Istnieje wiele sposobów na wywołanie stanu hipnotycznego. Większość hipnotyzerów stosuje proste bodźce wzrokowe lub słuchowe. Jako bodźce wzrokowe lub słuchowe można wykorzystać płomień świecy, ekran komputera lub mantry. Inne metody stosuje się w celu pobudzenia wyobraźni osoby poddanej hipnozie. Hipnoza może być stosowana także w rozmowach, jeśli hipnotyzer potrafi wywołać odpowiedni stan umysłu.

Ludzie wpadają w trans hipnotyczny od tysięcy lat. Starożytne kultury traktowały tę praktykę jako formę medytacji. Najwcześniejsze wzmianki o jej stosowaniu można znaleźć w pismach Awicenny, perskiego lekarza z początku X wieku. Pod koniec XVIII wieku hipnotyzm zyskał duże znaczenie w psychologii. Franz Mesmer, szwajcarski lekarz, stosował hipnozę w leczeniu pacjentów cierpiących na histerię. Teoria ta została później przejęta przez Zygmunta Freuda, który opracował psychoanalizę.

Chociaż pozorne praktyki Mesmera sprawiły, że hipnoza zyskała złą sławę, zainteresowanie nią nie ustało, a naukowcy rozwinęli lepsze zrozumienie tej techniki. Hipnoza składa się z dwóch głównych elementów: indukcji osoby i sugestii. Sugestie wywołują u osoby badanej zachowania, które wydają się być mimowolne. Oprócz zmniejszenia świadomości własnej osoby, osoby poddane hipnozie są również bardziej podatne na urojenia, amnezję i halucynacje.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top