• 24 kwietnia 2024

Alkoholizm coraz częściej nazywany jest chorobą XXI wieku. Niemniej jednak mało kto, jest w stanie o tej chorobie rzetelnie rozmawiać i uświadamiać społeczeństwo o jej istnieniu. Dlaczego alkoholizm jest więc tak mocno piętnowany? 

Okazuje się, że jest to dość wstydliwy problem, a alkoholicy są w pełni świadomi tego, że sami doprowadzili do jego powstania. Nie da się bowiem ukryć jednak, że alkohol jest silnie uzależniającą substancją, która jednocześnie jest powszechnie i ogólnie dostępna. Często w wyniku nadmiaru problemów czy niepowodzeń, po prostu sięgamy po butelkę, która ma nam pomóc zapomnieć. W ten właśnie sposób swój początek bierze uzależnienie od alkoholu. Niemniej jednak jest to choroba, którą można leczyć. Wobec tego ile kosztuje leczenie alkoholizmu?

Kiedy należy leczyć alkoholizm?

Nie jest tajemnicą fakt, że alkoholizm to choroba niezwykle podstępna. Zwykle atakuje ona powoli i krok po kroku, doprowadzając organizm uzależnionego do coraz większej ruiny. Warto mieć na uwadze fakt, że nie każdy etap alkoholizmu kwalifikuje się do leczenia w ośrodku. Często początkowe stadia schorzenia leczy się przy pomocy otwartej terapii, a także spotkać w grupach jak np. Anonimowi Alkoholicy. Niemniej jednak kolejne stadia rozwoju uzależnienia mogą być jedynie gorsze. Wobec tego kiedy jest czas na leczenie alkoholizmu? W momencie, kiedy alkoholik zaniedbuje swoje obowiązki w pracy lub w domu, a także sprawił, że jego bliscy są współuzależnionymi, wówczas niezbędne jest zgłoszenie się po profesjonalną pomoc. Nie da się ukryć, że sygnałem iż przyszedł czas na leczenie alkoholizmu może być także znaczne pogorszenie się kondycji fizycznej i występowaniu objawów wskazujących na to, że funkcje organizmu alkoholika są zaburzone. Warto pamiętać, że na podjęcie leczenia nigdy nie jest za późno. Niemniej jednak brak reakcji, może być o wiele bardziej brzemienny w skutkach.

Leczenie alkoholizmu na NFZ - co warto wiedzieć?

Leczenie alkoholizmu na NFZ jest jak najbardziej możliwe. Niemniej jednak jest ono niezwykle uciążliwe. W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u specjalisty, który zdefiniuje, czy alkoholik kwalifikuje się do leczenia w ośrodku zamkniętym. Oczywiście, jeśli uzależniony został zakwalifikowany, wówczas rozpoczyna się długie oczekiwanie. Nie wszystkie ośrodki mają bowiem podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a te, które na takiej umowie pracują, mogą być już zapełnione. Wówczas alkoholik musi czekać, aż zwolni się dla niego miejsce, a to może potrwać nawet kilka miesięcy. Co więcej warto zapoznać się również z kosztami takiego leczenia. Zwykle jest ono refundowane, a refundacja obejmuje kwotę od 140 do 160 złotych za dobę. Niemniej jednak pacjent w takim ośrodku może przebywać maksymalnie przez osiem tygodni.

Alkoholizm

Leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku - czy to dobre rozwiązanie?

Leczenie alkoholizmu może odbywać się również w prywatnym ośrodku. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż czekanie na moment, w którym zwolni się miejsce w ośrodku pracującym z NFZ.  W ośrodku prywatnym alkoholik może liczyć na miejsce niemalże od razu, a co więcej, ma on prawo do wyboru odpowiedniej dla siebie placówki. Nie można zapominać o tym, że pobyt alkoholika jest uzależniony od jego potrzeb, a także i możliwości finansowych. Niemniej jednak ośrodki prywatne o wiele skuteczniej sprawdzają się podczas leczenia alkoholizmu. Pracuje w nich wielu wykwalifikowanych terapeutów, a także stosują oni nowe metody i technologie w zakresie leczenia uzależnienia. Oczywiście trzeba również podkreślić fakt, że prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu kosztują znacznie więcej. Ceny są oczywiście ustalane indywidualnie, a z niektórymi z nich można zapoznać się na stronie: https://dezyderata.com/ile-kosztuje-leczenie-alkoholizmu-w-prywatnym-osrodku/. Warto pamiętać, że w prywatnych ośrodkach nie czeka się na miejsce, więc alkoholik może rozpocząć leczenie od razu.

Co składa się na koszt prywatnego leczenia?

Koszt prywatnego leczenia alkoholika w ośrodku to wypadkowa wielu czynników. Na całkowitą sumę składa się przede wszystkim pobyt i zapewnienie alkoholikowi odpowiednich warunków. Co więcej koszty obejmują również wsparcie psychologa oraz terapeuty, a także proces detoksu, czyli odtrucia organizmu. Alkoholik ma zapewnione również pełne wyżywienie i wszystkie niezbędne standardy. Z tego też powodu, często koszt leczenia alkoholizmu w zamkniętym ośrodku jest większy, jednak leczenie jest o wiele bardziej efektywne.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top