Wielu z nas spędza codziennie przed ekranem komputera po kilka-kilkanaście godzin, nie wspominając o zerkaniu na telefon czy tablet. Siedzący tryb życia niestety nie należy do najzdrowszych dla ludzkiego organizmu, dlatego z chęcią chodzimy na spacery, zmieniamy dietę czy robimy przyjemne ćwiczenia rozciągające. Często jednak zapomina się o dbaniu o narząd wzroku! Bóle głowy i oczu, problemy ze skupieniem się i zasypianiem czy łzawienie nie biorą się znikąd. Sprawdź, jak można lepiej zadbać o zdrowy wzrok.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że stanowisko pracy naprawdę ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy i profilaktyki zdrowia kręgosłupa czy oczu. To nie tylko przepisy BHP, z którymi należy się zapoznać i zapomnieć! Przede wszystkim ważne jest ustawienie monitora – powinien znajdować się pomiędzy 50 a 70 centymetrami od głowy, najlepiej 10 cm poniżej linii oczu, nigdy powyżej! Czytanie tekstu z komputera musi być wygodne i nie wymuszać nienaturalnych pozycji oczu ani odcinka szyjnego. Kolejną sprawą jest oświetlenie – w idealnych warunkach biurko powinno znajdować się bokiem do okna, a w razie braku możliwości, kolor światła ma być najbardziej zbliżony do naturalnego (więc białe jarzeniówki odpadają). Warto też przyjrzeć się swojemu stanowisku pracy z uwagi na możliwe odblaski oraz przetestować wygodną klawiaturę i myszkę. Wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu, a obecnie popularnością cieszą się regulowane blaty, przy których można pracować także na stojąco. Ostatnim bardzo ważnym elementem jest dopasowane krzesło, na którym mamy siedzieć prosto, a nie leżeć lub się bujać. A jak dbać o wzrok pracując przed komputerem? Podpowiadamy, czerpiąc inspirację z artykułu http://przezszkla.pl/porady-zakupowe/jak-dbac-o-wzrok-pracujac-przed-komputerem/gqge_mnqr.
W walce o zachowanie zdrowych oczu podczas długotrwałej pracy przed komputerem ważnych będzie kilka elementów. Po pierwsze temperatura otoczenia i poziom nawilżenia powietrza – aby oczy się nie przesuszały można zainwestować w niewielki nawet nawilżacz powietrza. Odpowiednie nawilżenie i optymalna temperatura uchronią nie tylko przed wysuszeniem oczu, ale też przed katarem oraz problemami z oddychaniem. Drugą bardzo istotną kwestią są dopasowane okulary. Nawet jeśli nie masz wady wzroku, można pomyśleć o okularach zerówkach z powłoką Blue, która niweluje przedostawanie się do oka tzw. światła niebieskiego, które emitowane jest przez urządzenia z ekranami ledowymi. Ta warstwa uszlachetniająca ma swoją cenę, ale dzięki niej można uniknąć wielu problemów z oczami. Natomiast absolutną podstawą są okulary z powłoką antyrefleksyjną, która eliminuje odblaski świetlne, uszkadzające gałkę oczną. Zdecydowanie warto zainwestować w okulary z powłoką Blue oraz z antyrefleksem, bo szybko da się zauważyć poprawę komfortu widzenia i pracy. Osoby, które pracują do późnych nocnych godzin, mogą rozważyć okulary przeznaczone do pracy w nocy, o żółtych szkłach. Coraz więcej jest też na rynku soczewek przeznaczonych dla ludzi pracujących przed komputerem (zastosowane w nich technologie są podobne do tych użytych w powłoce uszlachetniającej Blue). Trzecią rzeczą są ćwiczenia gałki ocznej i robienie sobie przerw w trakcie pracy. Pamiętajcie, że patrząc przez wiele godzin w jeden punkt, nasza gałka oczna się wydłuża i napina, stąd potem boli! Na każde 60 min pracy przed ekranem należy zrobić 5 min przerwy, np. popatrzeć w okno lub w odległy kąt biura. Proste ćwiczenia na gałkę oczną można znaleźć bez problemu w Internecie, a stosowanie ich nawet 5 min dziennie poprawi elastyczność gałki ocznej.
Aby dbać o zdrowie oczu, należy regularnie chodzić na badania kontrolne, zwłaszcza jeśli macie stwierdzoną wadę refrakcji (więcej na ten temat w artykule http://twojespojrzenie.pl/a/klqr,dlaczego-warto-regularnie-badac-wzrok). Praca przed komputerem bardzo nadwyręża wzrok, co skutkuje szybszym pogłębianiem się wad wzroku, więc należy je w odpowiedni sposób korygować. Na kontrole u lekarza okulisty powinno chodzić się co rok lub dwa lata i warto te badania mieć wpisane w kalendarz na stałe.
Artykuł partnera
Komentarze (0)