• 21 kwietnia 2024

W 1902 roku British Medical Journal doniósł o niezwykłym przypadku szybkiego siwienia włosów.

22-letnia kobieta "była świadkiem tragedii podcięcia gardła kobiety, a ofiara padła martwa u jej stóp", jak twierdzi lekarz w londyńskim szpitalu Temperance. Następnego dnia, prawa strona jej włosów łonowych zmieniła kolor na biały, podczas gdy lewa połowa pozostała czarna.

To historyczne studium przypadku stanowi strasznie dziwny (i szybki) przykład powszechnego skądinąd zjawiska: siwe włosy zdają się kumulować, gdy jesteśmy zestresowani. I to nie tylko przypadkowa przemoc powoduje, że ludzie przechodzą badania z pigmentu, dzieci i presja pracy wydają się zmieniać również nasze kolory. Ale od tysiącleci uczeni, aby zracjonalizować to zjawisko, polegają głównie na anegdotycznych dowodach i intuicji. Wobec braku wyraźnych dowodów wielu naukowców nie wierzyło, że stres może zmienić kolor włosów na śnieżnobiały, argumentując, że zmiana musi być wywołana przez substancje chemiczne lub dziwne zachowanie układu odpornościowego. Rzadkie przypadki, w których lekarze obserwowali szybkie wybielanie - jak w badaniach BMJ z 1902 roku - były źródłem niekończącej się konsternacji.

Ostatni artykuł, opublikowany w środę w czasopiśmie Nature, może odpierać niektóre z tych argumentów. W badaniu tym biolodzy zajmujący się komórkami macierzystymi i biologami regeneracyjnymi ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii stwierdzili, że stres może rzeczywiście powodować wypadanie włosa z pigmentu i określili ścieżkę komórkową, w której może on wystąpić.

Sprawdź więcej na https://styl.fm/fryzury/krotkie >>

Aby zbadać tę dokuczliwą relację, naukowcy stworzyli skomplikowany model zwierzęcy, który w zasadzie polegał na próbie wybielenia czarnowłosych szczurów za pomocą laboratoryjnych stresorów. Wypróbowali trzy różne taktyki: stres powściągliwy, chroniczny stres nieprzewidywalny i stres wywołany przez nocicepcję, który jest spowodowany bólem fizycznym (lub groźbą jego wystąpienia). Każdy z nich z powodzeniem zmienił włosy szczura na białe. Być może niespodziewanie, stres wywołany przez nocicepcję, który naukowcy stymulowali wstrzykując szczurom resiniferatoxin, odpowiednik związku pieprzu chili capsaicin, działał najlepiej i najszybciej.

Po ustaleniu optymalnego sposobu na wywołanie paniki szczurów, zespół rozpoczął poszukiwania odpowiednich zmian w fizjologicznych drogach, które dają początek kolorowi powłoki. Szczególnie interesowały ich zachowania dwóch rodzajów komórek: zróżnicowanych melanocytów, które wytwarzają barwnik we włosach i skórze oraz komórek macierzystych melanocytów, czyli surowca, z którego powstają melanocyty. Aby obserwować każdego z nich z osobna, naukowcy wstrzyknęli swoim maleńkim badaczom ostrą, pieprzową substancję, gdy futro szczurów aktywnie rosło. W tym momencie cyklu wzrostu włosa, zróżnicowane melanocyty naturalnie gromadzą się w cebulce włosa, podczas gdy komórki macierzyste melanocytów gromadzą się w osobnej przestrzeni zwanej wybrzuszeniem.

Przez pięć dni po wstrzyknięciu, płaszcze szczurów pozostawały czarne. Zróżnicowane melanocyty w cebulce włosa nadal wypompowywały kolor. Jednak w wielu pęcherzykach, nadmiernie obciążone komórki macierzyste melanocytów zostały "całkowicie utracone", donoszą badacze. Napędzane przez zalew noradrenaliny, neuroprzekaźnika, który pęcznieje w odpowiedzi na stres, istniejące komórki macierzyste rozmnażały się tak szybko, że całkowicie zniknęły ze swojej niszy. Następnym razem, gdy sierść szczurów rosła, nie było komórek macierzystych melanocytów w tych uszkodzonych mieszkach włosowych, więc białe włosy kiełkowały.

"W ciągu zaledwie kilku dni, zbiornik komórek macierzystych regenerujących się w chlewie został wyczerpany", Ya-Chieh Hsu, profesor biologii komórek macierzystych i regeneracji na Harvardzie i starszy autor badania, powiedział PopSci w mailu. Strata była trwała. "A gdy już ich nie ma, pigmentu nie da się już wygenerować."

"Jest to niezwykle elegancki papier odsłaniający ważny mechanizm siwienia włosów", napisał pocztą elektroniczną Alexey Terskikh, który bada rozwój, starzenie się i regenerację w Sanford Burnham Prebys Medical Discovery Institute.

Ale jest wiele innych sposobów, na które włosy mogą stracić swój kolor. Praca z 2018 r. sugerowała, że nadaktywna odpowiedź immunologiczna może również niszczyć melanocyty i komórki macierzyste melanocytów u szczurów, wybielając ich sierść. Niektóre leki na raka skóry sprawiają, że włosy niektórych pacjentów stają się przezroczyste. Lekarze uważają, że to znak, że ich ciała reagują pozytywnie na ten lek. Ścieżki genetyczne, ścieżki środowiskowe i mutacje również mogą odegrać pewną rolę, według Terskikha.

Włosy nadal mają wiele tajemnic. Nie wiemy, dlaczego wypadanie włosów inaczej wygląda na czyjejś skórze głowy niż na twarzy, a co za tym idzie - na plecach. I, niestety, dla anonimowej Angielki o światowej sławy łonach, lekarze nadal nie zgadzają się na kanity subita, kwestionowane zjawisko, gdzie włosy bledną pozornie w nocy. Ale w wielu przypadkach naukowcy zawężają zakres odpowiedzi. W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost badań i rozwoju w zakresie rozwiązań antybaldingowych - a wiele z nich jest obiecujących. Terskikh, ze swojej strony, pracuje nad regeneracją włosów od podstaw, wykorzystując takie rzeczy jak pluripotencjalne komórki macierzyste. Jeśli to zadziała, będziemy mieli nieograniczony zapas włosów - prawdopodobnie w każdym odcieniu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top