• 14 lipca 2024

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej jest ważne dla zdrowia Twoich zębów, dziąseł i ogólnego stanu zdrowia. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowa higiena jamy ustnej i jakich błędów należy unikać.

Szczotkowanie błędów

Pomimo dostępności wysokiej jakości usług stomatologicznych, stan uzębienia Polaków nie jest idealny. Próchnica jest jednym z najczęstszych schorzeń stomatologicznych. Wywołują ją bakterie, a jej skutkiem jest demineralizacja zęba, która prowadzi do całkowitego rozpadu.

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy. Oto kilka przykładów najczęstszych błędów popełnianych podczas szczotkowania zębów.

  • Zbyt miękka lub zbyt twarda szczoteczka do zębów - Zbyt miękkie lub zbyt twarde włosie może powodować podrażnienia i stany zapalne dziąseł. Najlepiej jest wybrać szczoteczkę o średnim lub miękkim włosiu, aby uniknąć podrażnień i krwawienia.
  • Należy myć zęby przez krótki czas. Idealny czas to 2 minuty.
  • Niewłaściwe szczotkowanie - Omijanie niektórych zakamarków w jamie ustnej i niedoczyszczanie przestrzeni międzyzębowych może prowadzić do gromadzenia się bakterii, powstawania kamienia nazębnego i próchnicy.
  • Unikanie języka - Regularne czyszczenie języka jest tak samo ważne jak mycie zębów. Na języku można zauważyć biały nalot. Do czyszczenia języka nie należy używać tej samej szczoteczki, której używamy do czyszczenia zębów. Może to spowodować łatwe przenoszenie bakterii z języka na zęby. Zamiast tego należy używać skrobaczki do języka.
  • Nie należy używać płynu do płukania ust - pominięcie tego kroku utrudnia usunięcie bakterii z miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Po każdym czyszczeniu zębów szczoteczką należy przepłukać jamę ustną pastą do zębów. Zapobiega to tworzeniu się płytki nazębnej i odświeża oddech.
  • Nieużywanie nici dentystycznej - regularne nitkowanie zębów przestrzeni międzyzębowych jest niezbędne dla higieny jamy ustnej. Gromadzące się tam resztki jedzenia mogą stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii. Dlatego zaleca się, aby zawsze mieć pod ręką nić dentystyczną i używać jej pomiędzy kolejnymi szczotkowaniami.

Jak prawidłowo nitkować zęby? Dowiedz się więcej na http://delasens.pl/jak-prawidlowo-nitkowac-zeby_byql.a

mycie zębów

Higiena jamy ustnej

Prawidłowa higiena jamy ustnej wymaga stosowania różnorodnych akcesoriów, które oczyszczą i ochronią Twoje zęby, dziąsła i język przed gromadzeniem się bakterii. Profesjonalne szczoteczki do zębów, w tym międzyzębowe oraz pasty do zębów są wysokiej jakości i mogą być używane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Zapobiegają one powstawaniu płytki nazębnej, redukują stany zapalne, bakterie i próchnicę.

Profilaktyka jamy ustnej

Regularne przeglądy stomatologiczne (dwa razy w roku) są kluczem do właściwej pielęgnacji zębów i przyzębia. Ponadto, przynajmniej raz w roku należy usuwać kamień nazębny. Lakierowanie i piaskowanie to dwa zabiegi stomatologiczne, które mogą mieć znaczący wpływ na stan jamy ustnej. Profilaktyka to nie tylko praca stomatologa, ale także część życia każdego człowieka. Ważna jest również higiena między wizytami u dentysty, która znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów w jamie ustnej, w tym chorób dziąseł

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top