• 31 maja 2024

Nowy Ład to program odbudowy polskiej gospodarki po pandemii, którą spowodował wirus Covid-19. Zakłada on zmniejszenie nierówności społecznych oraz poprawę warunków życia dla wszystkich obywateli Polski. Nowy Ład ma zapewnić nowe miejsca pracy, niższe podatki, wyższe emerytury, usprawnienie działania służby zdrowia oraz wychodzi naprzeciw trudnościom mieszkaniowym Polaków. Osoby, które prowadzą swoją działalność gospodarczą lub planują jej założenie, coraz częściej zastanawiają się nad ryczałtem. Jest to jeden z obszarów podatkowych, który został objęty dużymi zmianami w ramach polskiego programu. Nowy Ład a ryczałt - czy zmiana opodatkowania będzie korzystna dla przedsiębiorców? 

Nowy Ład - najważniejsze zmiany

W związku z obowiązującą od 1 lipca 2022 roku ustawą Niskie Podatki, Polski Rząd wprowadza znaczące zmiany, takie jak:

  • obniżenie PIT z 17% na 12% - nowa stawka obowiązuje dla pierwszego progu podatkowego, który od początku roku wynosi 120 tysięcy zł. brutto. Jest to zmiana korzystna dla osób zatrudnionych na etacie, dla emerytów oraz dla przedsiębiorców, którzy do rozliczeń wybrali skalę podatkową.
  • likwidacja ulgi dla klasy średniej - wycofano ulgę ze względu na skomplikowane zasady jej naliczania.
  • obniżenie kwoty zmniejszającej podatek - stawka podatkowa została obniżona do 12%, zatem obniżeniu ulegnie także kwota zmniejszająca podatek z 5100 zł na 3600 zł rocznie.
  • możliwość odliczenia podatku o część składki zdrowotnej - jest to korzystne dla przedsiębiorców, którzy wybrali podatek liniowy, ryczałt i kartę podatkową. 
  • zmiana formy opodatkowania w ciągu roku 
  • rozliczanie PIT do 30 kwietnia 
  • brak ulgi dla samotnych rodziców, ale nadal istnieje możliwość rozliczania się z dzieckiem
  • 1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego - do tej pory, wraz z rozliczeniem PIT-u można było przekazać 1% na wybraną organizację. 

Ryczałt - co należy wiedzieć?

"Ryczałt, a dokładniej – ryczałt ewidencjonowany jest typem opodatkowania działalności gospodarczej w uproszczonej formie. Każdy przedsiębiorca, który może skorzystać z ryczałtu i zdecyduje się na taką formę opodatkowania, płaci podatek od przychodu w określonej wysokości procentowej, uzależnionej od branży wskazanej w PKD." - taką definicję ryczałtu można znaleźć na https://www.saldeosmart.pl/blog/nowy-lad-a-ryczalt-czy-faktycznie-sie-oplaca-cz1/. Niewątpliwą zaletą ryczałtu są niższe podatki niż przy wybraniu podatku liniowego. Dodatkowo, stawka zdrowotna płacona jest w stałej, miesięcznej kwocie. Ryczałt zapewnia także łatwiejsze rozliczanie i uproszczone prowadzenie księgowości - nie trzeba składać deklaracji podatkowych. Przy wyborze tej formy opodatkowania należy wiedzieć, że nie można odliczać w nim kosztów prowadzenia firmy. Oprócz tego, nie ma także możliwości rozliczyć się z małżonkiem i brakuje w nim wielu ulg podatkowych.

Nowy Ład a ryczałt

Nowy Ład a ryczałt - co się zmieni?

Niektórzy przedsiębiorcy zyskają możliwość zmiany formy opodatkowania. Będzie to możliwe dzięki regulacjom, które wprowadza druga odsłona Nowego Ładu. Zmiana obejmie także składkę zdrowotną. Podatnicy będący na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych zyskają prawo do obniżenia przychodu podlegającego opodatkowaniu o 50% składek na ubezpieczenia zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym, jeżeli nie zostały im zwrócone w jakiejkolwiek formie. 

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Ryczałt, skala podatkowa czy podatek liniowy? Każda z tych wymienionych form opodatkowania ma zarówno zalety, jak i wady. Może się okazać, że nie każda z nich będzie pasować do obecnej sytuacji danego przedsiębiorstwa. Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą musi samodzielnie przeanalizować swoją sytuację i wybrać odpowiednią dla siebie formę opodatkowania. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest bardzo korzystny dla przedsiębiorców, którzy mają stałe i równe dochody w każdym miesiącu, przy jednoczesnych bardzo niskich kosztach prowadzenia firmy. Przy wysokich kosztach nie jest to opłacalne - bowiem nie będzie możliwe ich odliczenie. Jeśli nadal wahamy się co wybrać, warto skorzystać z usług doradcy podatkowego - konsultacja z nim pozwoli na dokładną analizę rynku i zminimalizuje ryzyko błędu w wyborze formy opodatkowania. Dodatkowo, dobrze jest wybrać także odpowiednie narzędzie do codziennej pracy z dokumentami, np. https://www.saldeosmart.pl/. Korzystanie z wielofunkcyjnej platformy zapewni sprawną pracę z programami do księgowości i pozwoli na łatwiejszy obieg dokumentów - przełoży się to na lepsze funkcjonowanie Twojej firmy. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top