Karta EKUZ to europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego. Ten dokument uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach Unii Europejskiej (UE) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), do którego należą kraje takie jak Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. W razie nagłej choroby lub pobytu w szpitalu, uprawnia do otrzymania niezbędnego leczenia.
W razie nagłej choroby lub hospitalizacji, karta EKUZ umożliwia skorzystanie z pomocy medycznej na identycznych prawach obowiązujących w państwie osoby ubezpieczonej.
Zakres finansowanych w ramach EKUZ świadczeń zdrowotnych różni się w poszczególnych państwach. Przed podróżą warto to sprawdzić. Informacje dostępne są na stronie NFZ w zakładce dla pacjenta – nasze zdrowie w UE: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/. To co istotne, karta EKUZ nie pozwala na realizowanie planowanych świadczeń, np. zaplanowany w danym okresie poród.
Jeżeli warunki danego kraju wydają się zbyt okrojone w możliwości pomocy medycznej i obawiamy się o możliwe koszty leczenia w razie wypadku warto planować ubezpieczenie turystyczne dla siebie i członków rodziny, z którymi podróżujemy.
Tak, kartę EKUZ można wyrobić dla dziecka zamieszkałego na terenie Polski. Karta będzie ważna do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.
Kartę EKUZ mogą wyrobić osoby ubezpieczone w NFZ posiadające prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, nieubezpieczone kobiety w okresie ciąży i połogu posiadające obywatelstwo polskie i zamieszkałe na terenie Polski, dzieci i młodzież do 18 roku życia zamieszkałe na terenie Polski, a także osoby objęte decyzją wójta gminy właściwej dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy. Karta wydawana jest dla osób wyjeżdżających w celach turystycznych, podróżujących służbowo lub w celu podjęcia studiów.
Zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie karty EKUZ jest bezpłatne.
Tak, wniosek o wydanie EKUZ można złożyć za pośrednictwem internetowego konta pacjenta (IKP) jak również elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP.
Wniosek o wydanie karty EKUZ można złożyć:
Na karcie EKUZ znajdują się informacje niezbędne do zidentyfikowania osoby, której przysługują świadczenia zdrowotne: imię i nazwisko, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny karty, data ważności karty, numer identyfikacyjny instytucji, która wydała kartę.
Karta EKUZ dla dzieci i młodzieży (osoby ubezpieczone) jest ważna do momentu ukończenia 18 roku życia. Dzieci nieubezpieczone obywatelstwa polskiego mogą mieć wyrobioną kartę ważną 5 lat. Karta wydana dla osoby dorosłej zatrudnionej lub prowadzącej działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. U seniorów okres ważności jest dużo dłuższy. Emeryci, którzy ukończyli 65 lat (mężczyźni) lub 60 lat (kobiety) ważność karty mają wydłużoną aż do 20 lat. W różnych sytuacjach karta EKUZ wydawana jest na krótszy czas, nawet tylko na 42 dni. Karta wydawana jest na:
Artykuł partnera
Komentarze (0)