• 26 kwietnia 2024

Inwestycja w metale szlachetne to krok, który w przyszłości na pewno zaprocentuje a już teraz pozwali czuć się stabilnie i bezpiecznie finansowo. Jednym z najlepszym metod inwestycyjnych tego rodzaju jest kupno monet inwestycyjnych. Dzieje się tak, ponieważ dedykowane złote monety utrzymują a nawet ciągle zwiększają swoją wartość.

Inwestycja przynosząca korzyść

Ostatnia dekada przyniosła kryzys na rynku finansowym, ponieważ rentowność depozytów nie jest w stanie pokryć obecnej inflacji. Również oszczędzanie za pomocą rachunków bankowych nie jest w stanie wygenerować nam takich zysków, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Z kolei inwestycja w papiery wartościowe wiąże się z dużym ryzykiem w związku z regularnymi krachami na giełdach. Istnieje jednak jedno pewne źródło inwestycji. Są to monety wykonane z metali szlachetnych. Ich ceny nie tylko nie spadły, jak w innych przypadkach a wzrosły nawet 5 razy biorąc pod uwagę właśnie ostatnie dziesięciolecie. Osoby będące na bieżąco z wykresami cen zauważają, że obecny trend wzrostowy może dać inwestorom roczny zwrot na poziomie nawet 16-20%!

Monety inwestycyjne można zakupić kilkoma drogami, jednak należy być czujnym. Pewnym źródłem są instytucje bankowe emitujące i sprzedające swoje monety. Dużą czujnością trzeba wykazać się przy zakupie monet od osób prywatnych, ponieważ zdarza się, że sprzedają one fałszywki. Na szczęście do ich zakupu nie potrzebna jest ogromna wiedza z zakresu numizmatyki. Warto jednak pamiętać, że powinny kosztować tyle, co metal z którego zostały wybite. Inaczej dzieje się w przypadku rzadkich do zdobycia przedmiotów kolekcjonerskich, których wartość w dużej mierze zależy od ich unikatowości oraz elementów historycznych i artystycznych w nich zawartych. Złote monety można znaleźć w sklepie internetowym https://mennica-krakowska.pl/ >>

Czym są monety inwestycyjne

Monety, które mają przeznaczenie inwestycyjne wykonane są z metali szlachetnych wysokiej jakości, czyli złota, srebra oraz platyny. W Polsce ich emisją zajmuje się Bank Centralny. Ludzie decydujący się na ich zakup mają na celu inwestycję w aktywa, które pozwolą nie tylko zaoszczędzić ale i zwiększyć dotychczasowe fundusze.

Monety inwestycyjne produkowane są z użyciem niezbyt skomplikowanej technologii, co pozwala na pozyskiwanie dużej ilości tego produktu. W przeciwieństwie do monet okolicznościowych nie zawierają one skomplikowanych wzorów i wizerunków lecz nazwę czy też oznaczenie surowca, z którego je wykonano oraz  ich masę, próbę oraz wartość nominalną. Zakup monet inwestycyjnych jest atrakcyjny również ze względu na zwolnienie od podatku VAT. Najpopularniejszym rodzajem monet są te wykonane ze złota. Ceny poszczególnych rodzajów można znaleźć zarówno na stoiskach bankowych jak i portalach internetowych czy też stronie Banku Centralnego.

Decydując się na zakup monet inwestycyjnych warto zadbać o ich bezpieczne przechowywanie. W tym celu nie należy wyrzucać specjalnej osłony, w którą one sprzedawane. Jest ona wykonana z materiałów polimerowych o przezroczystej barwie, które chronią i nie dopuszczają do uszkodzenia monety, które z uwagi na miękkość metali szlachetnych zdarzają się dosyć często.  Należy przy tym pamiętać, że każde zadrapanie czy wgniecenie mogą w sposób znaczący obniżyć wartość monety.  Ważną informacją dla osób, które chcą inwestować w ten sposób jest również fakt, że większość banków bardzo chętnie sprzedaje monety i równie niechętnie je odkupuje. Nawet jeśli dany bank zdecyduje się na odkupienie naszego egzemplarza cena może być dużo niższa od pierwotnej kwoty zakupu. Taki zabieg nazywany jest spreadem bankowym i sprawia, że sprzedaż monet staje się nieopłacalna w krótkim okresie od jej zakupu. Monety są bowiem inwestycjami długofalowymi i tylko w ten sposób można liczyć na duży zysk. Inwestor, który jeszcze nie ma doświadczenia powinien być tego świadomy oraz poważnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego sposobu inwestowania. Dużą zaletą monet inwestycyjnych jest na pewno stały gwarantowany wzrost ich wartości w dłuższym okresie związany z kosztem metali szlachetnych z których są wykonane a który bez zmiennie rośnie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top