• 26 kwietnia 2024

Nie każdy może się pochwalić pięknymi zębami. W tej chwili zaś bardziej niż kiedykolwiek zwraca się uwagę na wygląd - warto więc zadbać także o swoje zęby, by były zadbane, równe i białe. Kto nie jest zadowolony z kształtu swoich zębów, ma okazję by coś z nimi zrobić. Pomóc mogą licówki! Czym dokładnie są, kiedy się je zakłada i jakie są ich zalety?Czym są licówki?Licówki mocowane są na powierzchniach wargowych lub policzkowych zębów. Dzielą się na porcelanowe i kompozytowe. Mają postać drobnych płatków, które nakłada się na zęby, by uzupełnić luki lub nadać im ładniejszy kształt. Nie tylko są formą leczenia stomatologicznego, lecz również pełnią ważną funkcję estetyczną. Po założeniu licówek zęby prezentują się bardzo ładnie, naturalnie, a przy tym zdrowo. Licówki wysokiej jakości wykonują specjaliści z krakowskiego CDC Stomatologia. Więcej w ofercie gabinetu https://cdcstomatologia.pl >>

Zalety różnych rodzajów licówek

Z licówek korzysta coraz więcej osób na całym świecie. Główny podział licówek dzieli je na pełnoceramiczne oraz kompozytowe. Wersja pełnoceramiczna ma najwięcej zalet, ponieważ są to licówki cienkie, a przy tym niezwykle wytrzymałe, odporne między innymi na przebarwienia czy osadzanie kamienia. Z kolei licówki kompozytowe są szybkie w zakładaniu i wysoce estetyczne. W przypadku jakiegoś uszkodzenia można je prędko naprawić, co jest bardzo ważne. Nie są jednak tak odporne jak wersje ceramiczne - ulegają ścieraniu i przebarwieniom. 

Istnieją także specjalne licówki non prep, które są ultracienkimi licówkami, mocowanymi bezpośrednio na zębach pacjenta bez szlifowania.Kiedy zakładamy licówki?Istnieje wiele różnych wskazań do założenia licówek. Przede wszystkim można dzięki nim skorygować kształt zębów - i to w nawet bardzo poważny sposób, na przykład zamieniając kieł w siekacz. Wybór licówek jest prostszym rozwiązaniem niż podjęcie decyzji o leczeniu ortodontycznym - często długim i czasami trudnym. Ponieważ licówki pełnią także funkcje estetyczne, można dzięki nim poprawić ogólny wygląd uśmiechu. Używane są do leczenia niektórych zaburzeń, na przykład diastemy, czyli przerwy między zębami. Można przy ich pomocy skorygować położenie zęba w łuku - o ile wada nie jest szczególnie ciężka. Można także odbudować częściowo utracony ząb, na przykład po jakimś wypadku. To sposób wykorzystywany zwłaszcza w przypadku złamania brzegu siecznego zęba.

Kolejnym wskazaniem do założenia licówek są przebarwienia korony zęba. Mogą one być wrodzone, ale też na przykład polekowe lub spowodowane leczeniem kanałowym. Licówki sprawiają, że zęby znów są białe i piękne. Niestety, choć zakładanie licówek jest bezbolesne, nie każdy może sobie na to pozwolić. Istnieją pewne przeciwwskazania do ich założenia, między innymi wady zgryzu, bruksizm, nieodpowiednia higiena jamy ustnej, zbyt krótkie zęby (choć można spróbować je operacyjnie wydłużyć). Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty to zawsze konsultacja, w czasie której lekarz zapozna się z potrzebami pacjenta oraz dokładnie go zbada, by następnie dopasować do jego przypadku odpowiedni sposób leczenia - czyli zaproponować odpowiednie w jego przypadku licówki. 

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top