• 23 lutego 2024

Dentysta w Krakowie to lekarz specjalizujący się w leczeniu chorób i urazów zębów, szczęki i innych narządów jamy ustnej i okolicy szczękowo-twarzowej. Zawód jest odpowiedni dla osób zainteresowanych chemią i biologią.

Co robi dentysta?

Jeśli chcemy uzyskać odpowiedź na pytanie co robi dentysta, musimy mieć świadomość, że są różne specjalizacje w ramach tego zawodu.

Dentysta-terapeuta leczy próchnicę, kanały zębowe (ten obszar pracy nazywa się endodoncją), wykonuje artystyczną odbudowę zębów za pomocą materiałów wypełniających. Im mniej ząb jest niszczony, tym łatwiej go uratować. Jednak nowoczesne narzędzia i materiały radzą sobie nawet z pozornie beznadziejnymi przypadkami. Tutaj wiele zależy od umiejętności lekarza.

Periodontolog leczy choroby dziąseł. Zęby i dziąsła tworzą jeden system, a bez zdrowych dziąseł nie ma zdrowych zębów. Periodontolog leczy zapalenie jamy ustnej (zapalenie błony śluzowej), zapalenie dziąseł (choroba dziąseł), zapalenie przyzębia. Najbardziej nieprzyjemną tego rodzaju chorobą jest paradontoza. Występuje, gdy infekcja dostanie się w przestrzeń między zębem a dziąsłem. Z biegiem czasu zęby stają się luźne i wypadają. Zadaniem periodontologa jest zatrzymanie procesu i przywrócenie zdrowia dziąseł i zębów. Aby to zrobić, używa leków, ale czasami konieczne jest zastosowanie chirurgicznych metod leczenia.

Dentysta-chirurg zajmuje się zębami, dla których leczenie zachowawcze nie jest już wystarczające. Usuwa zęby, czyści wgłębienia między zębami i dziąsłami podczas chorób przyzębia (łyżeczkowanie), usuwa torbiele, przeprowadza przeszczep kości (czasami odbywa się to podczas przygotowywania protez).

Ogólny dentysta

Wielu współczesnych dentystów wychodzi poza wąskie kierunki. Na przykład dentysta może leczyć dziąsła, tj. pełnić funkcje periodontologa. Dentyści ogólni są szczególnie poszukiwani w prywatnych klinikach, ponieważ taki lekarz może samodzielnie zbadać pacjenta, postawić diagnozę, sporządzić plan leczenia i go przeprowadzić. Niemożliwe jest jednakowe opanowanie wszystkich tych specjalizacji, dlatego kliniki nie mogą całkowicie porzucić wąskich specjalistów. Na przykład lekarze ogólni zwykle nie wykonują protetyki.

Zawód dentysty jest jednym z najbardziej potrzebnych i najlepiej płatnych. Dentyści ze wszystkich dziedzin mogą pracować w publicznych i prywatnych klinikach dentystycznych, w gabinetach sanatoryjnych, szpitalach wojskowych itp. Zawód dentysty oznacza odpowiedzialność, dokładność, dobre umiejętności motoryczne, życzliwość i umiejętność znalezienia wspólnego języka z pacjentami. Dentysta przy krakowskiej konkurencji musi stale podnosić i poszerzać swoje kwalifikacje.

Dentysta musi znać anatomię i fizjologię osoby, a szczególnie konieczna jest znajomość struktury szczęk, zębów i jamy ustnej. Aby zrozumieć użyte materiały, leki, aby móc korzystać z instrumentów i sprzętu dentystycznego, musi mieć podstawową wiedzę medyczną w tym zakresie. Kursy stomatologiczne są dla lekarzy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje w stomatologii lub przenieść się do stomatologii z innego zawodu. Aby zostać przyjętym na studia dentystyczne, nie zdają egzaminów, lecz przynoszą świadectwo ukończenia studiów medycznych.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top