• 27 kwietnia 2024

Depresja to jedna z tych chorób, których często zdajemy się nie zauważać. Jej objawy, choć charakterystyczne, są często odbierane tak, jak odbiera się klasyczny smutek. Co więcej, same osoby zmagające się z depresją są często uważane za nietowarzyskie, powolne i leniwe. Tymczasem tylko leczona choroba ta może nastąpić na tyle, aby zmagająca się z nią osoba mogła znowu z optymizmem spoglądać w przyszłość.

Depresja i jej objawy

Aby lepiej poznać depresję, dobrze jest zaznajomić się z jej najbardziej typowymi objawami. W tym kontekście najczęściej wspomina się o uczuciu smutku i przygnębienia tym bardziej męczącym, że niejednokrotnie daje o sobie znać bez wyraźnego powodu. Towarzyszy mu zazwyczaj uczucie wewnętrznego napięcia, lęku i czegoś, co jest często opisywane jako „niepokój w środku”. Depresja kojarzona jest także z niską samooceną oraz z obniżoną aktywnością. Ta ostatnia bywa szczególnie niebezpieczna, bo może prowadzić nawet do wycofania się ze wszystkich jej dostępnych form. Jest to związane z charakterystyczną dla osób zmagających się z depresją niezdolnością do odczuwania przyjemności, spowolnieniem psychoruchowym oraz brakiem energii niejednokrotnie opisywanym jako uczucie nieustannego zmęczenia. W zaawansowanym stadium choroby pojawić mogą się także problemy z koncentracją, a wraz z nimi trudności podczas podejmowania nawet pozornie nieistotnych decyzji. Nierzadko występują także zaburzenia snu i myśli samobójcze.

Oczywiście, należy mieć świadomość tego, że żaden z wymienionych objawów sam w sobie nie jest wystarczający do tego, aby zdiagnozować u kogoś depresję. Jeśli jednak obserwujemy występowanie kilku z nich w tym samym czasie, koniczne jest zachowanie pewnej dozy ostrożności. Osoby chore łatwo tracą zainteresowanie światem, który je otacza. Niska samoocena i brak energii sprawiają przy tym, że coraz rzadziej decydują się na spotkania towarzyskie unikając ich coraz bardziej jawnie. To prowadzi do osłabienia relacji z ludźmi. Nawet próby zmiany tego stanu rzeczy nie zawsze kończą się powodzeniem. Podejmowanie aktywności jest trudne, może się przy tym okazać, że cierpi na tym nie tylko życie towarzyskie, ale i zawodowe. Depresja wpływa też na życie rodzinne zwłaszcza, jeśli objawia się nie tylko poprzez zaniedbywanie obowiązków domowych, ale i za pośrednictwem braku zainteresowania rodziną, który jest przecież trudny do zaakceptowania. Leczenie depresji ma przy tym ogromne znaczenie tak dla życia rodzinnego, jak i zawodowego i społecznego.

Hipnoza w leczeniu depresji

Gdy mamy do czynienia z ciężką postacią depresji, nie ma innej możliwości niż decyzja o leczeniu farmakologicznym. Czasem jednak nawet ono może się okazać niewystarczające. Leki nie są przecież w stanie zmienić naszych przekonać czy to na temat świata, czy to na temat samooceny. Warto więc zastanowić się nad psychoterapią zarówno jako nad elementem wspierającym farmakoterapię, jak i jako nad samodzielną metodą leczenia, choć w tym ostatnim przypadku mamy na myśli jedynie lekkie przypadki depresji. Tu kluczem do sukcesu jest konfrontowanie tego, co negatywne w świecie z rzeczywistością. Hipnoza staje się jednym ze sposobów na zmodyfikowanie takich przekonać i uczynienie ich bardziej korzystnymi.

https://hejos.pl/leczenie-depresji-za-pomoca-hipnozy-co-trzeba-wiedziec/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top