• 14 lipca 2024

Prawidłowo wykonana konstrukcja dachu daję gwarancję stabilności, bezpieczeństwa i szczelności przez długie lata. Budowa dachu uważana jest za jeden z najważniejszych i najdroższych etapów wznoszenia domu jednorodzinnego. Jak powinny przebiegać etapy budowy dachu?

Konstrukcja budowa - stan surowy zamknięty

Budowa konstrukcji dachowej oraz przykrycie jej blachodachówką czy dachówką ceramiczną stanowi ważny etap wznoszenia domu. Zwieńczenie bryły budynku stanowi o zamknięciu surowego stanu budowy, który jest najbardziej uciążliwy i najdroższy. Nim to nastąpi, należy dokładnie przemyśleć konstrukcję dachową i jej właściwe położenie. Przeczytaj, co składa się na etapy budowy dachu.

Budowa konstrukcji dachowej krok po kroku

Pierwszym etapem jest oczywiście projekt dachu. Tutaj należy wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i rodzaj dachu, jaki będzie tam określony. Według tego projektujemy dach oraz jego konstrukcję.

Krok 1. Wzniesienie więźby dachowej

Budowę konstrukcji dachowej rozpoczyna się od wykonania więźby, która stanowi trzon całego dachu. Etap ten zaczyna się od położenia belki stropowej oraz murłatu. To na nich opierać się będą krokwie dachowe, czyli skośno ustawione belki.

Właśnie kolejnym etapem jest wzniesienie krokwi dachowych, które łączy się na szczycie konstrukcjami metalowymi i mocnymi śrubami. Dodatkowo wzmacnia się je jętką.

Na jętkach dodatkowo zamieszcza się płatew oraz słup (który dodatkowo wzmacnia się kleszczami). Te elementy mają za zadanie odciążać krokwie i ustabilizować konstrukcję dachu. Natomiast element więźby dachowej, nazywany mieczem, dodatkowo usztywnia połączenia płatwi i słupa. Całość dodatkowo wzmacnia się przez zastosowanie nakładek szczytowych.

Krok 2. Folia ochronna i łacenie

Na gotową więźbę dachową nakłada się pokrycie, które zapewnia nieprzemakalność oraz izolację. Tutaj do wyboru są folie wysokoprzepuszczalne i niskoprzepuszczalne. Folie montuje się do więźby dachowej, a na nią kładzie się łacenie, czyli długich desek.

Krok 3. Układanie pokrycia dachowego

Ostatnim znaczącym etapem konstrukcji dachowej jest układanie blachodachówki lub dachówki ceramicznej, która jest estetycznym i funkcjonalnym zwieńczeniem. Dachówki układa się od szczytu dachowego i pamiętać przy tym, aby miały odpowiedni ścisk. Ten element będzie odpowiadał za szczelność dachu. Na koniec kładzie się rynny oraz okapy.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top